PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Technologia haptyczna daje wsparcie w czasie COVID-19

Autor: nieck • Źródło: en
24-01-2022, 14:36
Technologia haptyczna daje wsparcie w czasie COVID-19 Symulator stomatologiczny Fot. Sigmodont
Międzynarodowe Sympozjum „Advances in Dental Education during COVID-19” zorganizowane przez dziekana Wydziału Lekarsko-Dentystycznego prof. dr hab. Renatę Chałas, odbyło się 14 grudnia 2021 r.
  • Pandemia COVID-19 narzuciła wyjątkowe warunki i wykładowcom i studentom stomatologii.
  • Dzięki technologii haptycznej (dotykowej) można nabywać umiejętności stomatologiczne w wirtualnych sytuacjach klinicznych (w bezpiecznych i powtarzalnych warunkach). 
  • Dzięki technologii haptycznej student widzi procedurę na ekranie urządzenia, używając okularów 3D, jednocześnie odczuwa ruchy i opór tkanek podczas pracy.

Prawie 400 osób z kraju i z zagranicy wzięło udział w międzynarodowym  sympozjum „Advances in Dental Education during COVID-19”, które odbyło się w Lublinie, a zostało zorganizowane przez dziekana Wydziału Lekarsko-Dentystycznego prof. dr hab. Renatę Chałas.

Pandemia zmieniła studia stomatologiczne 

Głównym tematem tego wydarzenia była ocena edukacji w dziedzinie stomatologii w okresie pandemii COVID-19.

Ostatnie kilkanaście miesięcy było czasem istotnych zmian w sposobie funkcjonowania uczelni, co za tym idzie także okresem trudnych wyzwań, jakie stanęły przed nauczycielami akademickimi oraz studentami.

Dyskusja i wymiana informacji z ekspertami zagranicznymi pozwoliła na ocenę przydatności nowych narzędzi w obszarze edukacji stomatologicznej.

Ośrodki naukowe w Polsce i za granicą musiały stawić czoła bardzo podobnym wyzwaniom, chociaż niekiedy indywidualna specyfika uniwersytetów powodowała nieco inne podejście do nauczania.

 Szczególną rolę w czasie pandemii odgrywa symulacja medyczna, a szczególnie symulacja haptyczna w stomatologii. Została ona omówiona podczas specjalnego panelu wykładów, wygłoszonych przez prelegentów z ośrodków krajowych, w których już taką edukację wdrożono (Białystok, Warszawa, Lublin).

Wirtualny pacjent - wirtualny dentysta

Technologia haptyczna, czyli dotykowa, wykorzystuje mechaniczne komunikowanie się urządzeń z użytkownikami poprzez zmysł dotyku. Urządzenia oparte na tej technologii łączą wrażenia wzrokowe w świecie wirtualnym z rzeczywistymi wrażeniami dotykowymi. Dzięki temu można nabywać umiejętności manualne w określonych (wirtualnych) sytuacjach klinicznych w bezpiecznych i powtarzalnych warunkach.

To szczególnie cenne narzędzie w stomatologii, gdyż  umiejętności manualne lekarza dentysty odgrywają bardzo ważną rolę. Symulacja haptyczna zdecydowanie poprawia przygotowanie przedkliniczne studentów i stała się podstawą szkolenia klinicznego.

Dzięki tej technologii student widzi procedurę na ekranie urządzenia, używając okularów 3D, odczuwa ruchy i opór tkanek podczas pracy, trzymając w jednej dłoni końcówkę turbiny dentystycznej (co pomaga nauczyć ćwiczących prawidłowego sposobu trzymania końcówki szybko- i wolnoobrotowej), a w drugiej rękojeść z lusterkiem dentystycznym.

W konferencji wzięli udział m.in.: prof. Marjoke Vervoorn z Wydziału Stomatologii ACTA w Amsterdamie, prof. Kaan Orhan, z Wydziału Stomatologii Uniwersytetu w Ankarze, prof. Marin Vodanović, z Wydziału Stomatologii Uniwersytetu w Zagrzebiu, prof. Mariusz Lipski, z Wydziału Medycyny i Stomatologii PUM, prof. Rafał Kubiak, z CEM w Łodzi

Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. Wojciecha Załuska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
stomatologia   UM Lublin   konferencja  

POLECAMY W SERWISACH