PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Tadeusz Kościuszko gościem honorowym X Łódzkich Spotkań Stomatologicznych

Autor: miro • Źródło: ms
27-09-2019, 21:36
Tadeusz Kościuszko gościem honorowym X Łódzkich Spotkań Stomatologicznych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
O statusie jubileuszowych wydarzeń po części świadczą zaproszeni goście, a dokładniej ci, którzy takie zaproszenie przyjęli. X Łódzkie Spotkania Stomatologiczne uświetniły swoją obecnością znaczące postacie polskiej medycyny z prezesem prof. Andrzejem Matyją prezesem NRL na czele. Największe zainteresowanie uczestników X ŁSS wzbudził jednak – jak co roku - ich gość i gospodarz zarazem, Tadeusz Kościuszko.

Wszystkie jubileuszowe wydarzenia z reguły wiązane są z tradycją. Taką tradycją Łódzkich Spotkań Stomatologicznych jest podejmowanie gości przez znane postacie historyczne. W ciągu dziesięciu lat funkcjonowania ŁSS wybitnych gospodarzy było wielu (ostatnio Stańczyk i Piłsudski). 

27 września 2019 r. wszystkim przybyłym na jubileuszowe, X Spotkania ukazała się osoba Tadeusza Kościuszki. Kościuszkę, Stańczyka i Piłsudskiego łączy fakt, że są to osoby historyczne, które wiele robiły dla Polski. Teraz połączył ich spiritus movens ŁSS - dr n. med. Lesław Jacek Pypeć, członek prezydium ORL w Lodzi.

Co powiedział Tadeusz Kościuszko vel Jacek Pypeć, z reguły młodszym koleżankom i kolegom - lekarzom dentystom, którzy – jak co roku – tłumnie odwiedzili Hotel Wodnik w Słoku pod Bełchatowem?

- Tadeusz Kościuszko nie miał spisanego kodeksu postępowania, ale w sposób naturalny posługiwał się w życiu najwyższym poczuciem moralności. - My też mamy coś takiego czemu powinniśmy służyć - kodeks etyki lekarskiej. Pamiętajmy o pacjentach, ale pamiętajmy też o naszej sprawie. Musimy walczyć, aby nikt nie rozbił nam krzywdy, a siłę mamy - przekonywał gospodarz ŁSS.

Siła się przyda.
Prezes NRL prof. Andrzej Matyja przyznał, że lekarze dentyści mają wiele niezależnych od nich problemów, związanych z organizacją codziennej pracy. - Wiele się mówi ostatnio o opiece stomatologicznej nad uczniami, ale przepisy w tym względzie nie są jednoznaczne, a to oznacza różnice interpretacyjne, które mogą być niekorzystne dla lekarzy dentystów. Mamy kontakt ze stanowiącymi prawo, jesteśmy zdeterminowani, aby zasady opieki stomatologicznej nad uczniami zostały jasno określone – przekonywał Andrzej Matyja.

Sytuacja lekarzy dentystów, współpracujących z publicznym płatnikiem w ochronie zdrowia, jest wyjątkowo niekomfortowa, gdyż Polska znajduje się na czele listy państw, w których stosunek nakładów na stomatologię, sygnowanych w ramach opieki publicznej, do wydatków ponoszonych z własnej kieszeni przez pacjentów - jest najwyższy i wynosi jak 1 do 10 – powiedział Andrzej Matyja, powołując się na dane przekazane mu przez prezydenta FDI dr. Gerharda Seebergera.

To część problemów polskich lekarzy dentystów, którzy nie mogą liczyć na odpowiadający potrzebom program kształcenia specjalizacyjnego. Nie da się zignorować dążenia lekarzy dentystów do podnoszenia kwalifikacji. Połowa uczestników kursów, organizowanych przez Ośrodek Doskonalenia Zawodowego NIL, to lekarze dentyści, których przecież w strukturach samorządowych jest zdecydowanie mniej.

Problemy środowiska podczas inauguracji X ŁSS ustąpiły miejsca atmosferze domowej serdeczności. Słok od lat kojarzony jest z miejscem, w którym pryskają bariery oficjalności naukowego wydarzenia. Takiej serdeczności nie da się wyreżyserować. Klimat ŁSS jest niepowtarzalny. Dzielenie się własnoręcznie upieczonym chlebem tylko symbolizuje atmosferę serdeczności. Uściski i życzenia, szczerze składane przez przyjaciół, są niezapomnianym doznaniem. Kuluarowe rozmowy, prowadzone przez prezesa ORL w Łodzi dr. n. med. Pawła Czekalskiego, z innymi szefami ORL, którzy przybyli na ŁSS, dobrze służyli atmosferze życzliwości.

  Zespół ŁSS

Małgorzata Lindorf, wiceprzewodnicząca KS NRL i wiceprezes ORL w Łodzi, w rozmowie z infoDENT24.pl, przyznała, że na tej właśnie rodzinnej atmosferze organizatorom Spotkań zależy szczególnie. Można ją stworzyć dzięki zgodnej współpracy wielu ludzi dobrej woli z OIL w Łodzi.
Znamienne, że Małgorzata Lindorf już myśli o przyszłorocznych ŁSS. To dobrze wróży na przyszłość, gdyż nowych pomysłów nie brakuje, a więc formuła Spotkań prędko się nie wyczerpie. Nie wyczerpie się także paliwo służące do napędzania nowych pomysłów.

Generuje go para współorganizatorów Małgorzata Lindorf i dr n. med. Lesław Jacek Pypeć.
- Jesteśmy związani drutem kolczastym, w tym znaczeniu że każdy, który chciałby przy nim majstrować, pokłuje się – żartobliwie skomentował długoletnią pracę w tandemie Jacek Pypeć.

O tym, że ŁSS są ważne, a dokładniej ich uczestnicy, świadczy m.in. fakt, że Andrzej Cisło wiceprezes NRL i wiceprzewodniczący KS NRL przybył do Słoku wprost z warszawskiego Okęcia (z zagranicznej podróży służbowej w Wilnie). To miły gest, a raczej potrzeba dzielenia się z koleżankami i kolegami ŁSS tym co istotne dla ich funkcjonowania w zawodzie.

Ci, którzy nie uczestniczą w ŁSS, muszą naprawić swój błąd w przyszły roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH