• Niezwykłą okazję do kształcenia zapewnia lekarzom dentystom Światowa Federacja Dentystyczna (FDI)
  • We wrześniu odbędą się trzy webinary, prowadzone przez wybitnych ekspertów na temat chorób przyzębia, opieki nad dziećmi z rozszczepem podniebienia i wargi oraz nowatorskich metod  profilaktyki i leczenia chorób stomatologicznych w kontekście mikrobiomu jamy ustnej
  • Trwają zapisy na wykłady 

Kształcenie ustawiczne. Propozycja FDI

Zapalenie przyzębia to poważny czynnik ryzyka patologii sercowo-naczyniowej   (choroby wieńcowej, udaru lub choroby naczyń obwodowych), cukrzycy i niektórych przypadków zapalenia płuc. Lekarze dentyści w swoich gabinetach powinni dysponować protokołami wczesnego wykrywania ryzyka sercowo-naczyniowego (w tym nadciśnienia tętniczego), a także stanu przedcukrzycowego czy cukrzycy.  Podczas webinaru FDI poruszony także będzie temat metod i niezbędnych środków do leczenia paradontozy we wczesnym stadium.

Termin: 8 września, godz. 20:00 Zapisy

Pacjent z rozszczepem wargi i podniebienia. Rola dentysty w opiece zdrowotnej 

Rozszczep wargi i podniebienia to wada wrodzona, która może prowadzić do trudności w karmieniu dziecka, a nawet znacznie obniżać szanse przeżycia po porodzie. Rozszczep wargi może dotyczyć nawet 1 na 500 urodzeń. Niestety  wiele dzieci nigdy nie przechodzi operacji rekonstrukcyjnej, której tak bardzo potrzebują.

Nawet dzieci, które przechodzą operację leczącą rozszcze, są często narażone na zwiększone ryzyko próchnicy, chorób przyzębia i innych problemów ze zdrowiem jamy ustnej w miarę wzrostu i rozwoju. Te dzieci wymagają regularnej opieki stomatologicznej i stałego monitorowania, ale także edukacji, wsparcia.  Tylko taka opieka może im zapewnić najwyższą możliwą jakość życia.

Termin: 26 września, godz. 16:00 Zapisy

Mikrobiom jamy ustnej w zdrowiu i chorobie

Jama ustna to jeden z rejonów ciała najintensywniej skolonizowany przez mikroorganizmy. Większość żyje w symbiozie i przynosi korzyści naszemu organizmowi. Do tego jednak potrzebna jest równowaga między gatunkami pożytecznymi i patogennymi, a tę pozwalają zachować odpowiednie nawyki żywieniowe i higieniczne.

Zaburzenia w mikrobiomie wywołane czynnikami stresowymi, takimi jak duże ilości węglowodanów w diecie oraz nagromadzenie osadu nazębnego, mogą prowadzić do dysbiozy i rozwoju chorób jamy ustnej oraz chorób ogólnoustrojowych. Najczęściej występującymi chorobami jamy ustnej jest próchnica zębów i choroby przyzębia, ale powszechne są również infekcje tkanek miękkich.

Wspólne Forum Naukowe FDI będzie poświęcone roli mikrobiomu jamy ustnej w zdrowiu i chorobie. oraz nowatorskim podejściom do profilaktyki i leczenia zdrowia jamy ustnej i ogólnych problemów zdrowotnych.
Termin: 30 września godz. 14:00. Zapisy