PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Św. Apolonia w rękach prof. Doroty Olczak – Kowalczyk

Autor: miro • Źródło: ms
16-12-2020, 15:41
Św. Apolonia w rękach prof. Doroty Olczak – Kowalczyk Uroczystość wręczenia Statuetki św. Apolonii
Relikwii św. Apolonii – patronki lekarzy dentystów - jest wyjątkowo wiele, najcenniejszą umieszczono w Bazylice NMP w Rzymie na Zatybrzu. Natomiast pierwsza - i chociażby z tego względu - najcenniejsza Statuetka św. Apolonii od 16 grudnia uświetnia gabinet prof. dr hab. n. med. Doroty Olczak – Kowalczyk. Artystyczna rzeźba, będąca alegorią postawy św. Apolonii, trafiła do osoby, która w ocenie środowiska lekarzy dentystów OIL w Warszawie jest najbardziej godna uszanowania i która zapracowała sobie na wyjątkowe miano przyjaciela stomatologów.

Dr n.med. Dariusz Paluszek, wiceprezes ORL w Warszawie, wręczając Statuetkę św. Apolonii prof. Dorocie Olczak – Kowalczyk, zaznaczył, że samorząd lekarski szukał możliwości wyróżnienia osoby, która w środowisku lekarzy dentystów byłaby osobą najbardziej godną uszanowania, osoby, która przez większość lekarzy dentystów byłaby postrzegana jako ich przyjaciel.

Trzeba przyznać, że prof. Dorota Olczak – Kowalczyk bardzo ułatwiła członkom Kapituły zadanie, polegające na dokonaniu wyboru najodpowiedniejszego laureata prestiżowej nagrody, tym bardziej prestiżowej, bo opatrzonej sygnaturą 1.

Co do tego, że poczet właścicieli Statuetki św. Apolonii powinna otwierać prof. Dorota Olczak – Kowalczyk, dziekan Wydziału Lekarsko - Stomatologicznego WUM, kierownik Zakładu Stomatologii Dziecięcej CM WUM, krajowy konsultant ds. stomatologii dziecięcej, prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, nikt z głosujących na jej kandydaturę nie miał najmniejszych wątpliwości. Słowo nikt ma tutaj szczególne znaczenie, gdyż wybór był jednogłośny.

Sam przebieg wręczenia nagrody dał mocne argumenty na to, że uhonorowana została właściwa osoba.

W wypowiedzi dr. n. med. Dariusza Paluszka można było wyczuć autentyczną radość, z faktu wręczenia Statuetki św. Apolonii komuś, do kogo zawsze mniej doświadczone koleżanki i koledzy mogą zwrócić się o pomoc w trudnych przypadkach zawodowych i co ważne taką merytoryczną pomoc zawsze otrzymają. Radość była tym bardziej uzasadniona, że nagroda trafiła do rąk kogoś kto nie odmawia pomocy także wówczas, gdy ma ona zaradzić problemom wyłącznie natury osobistej.

- Profesor zawsze wyciąga pomocną dłoń, nie patrząc kto o wsparcie zabiega: studenci, mniej lub bardziej doświadczeni pracownicy naukowi. Jest pomocna nie tylko wszystkim wykonującym zawód lekarza dentysty, ale także w sytuacjach gdy o wsparcie proszą seniorzy, mający już za sobą czynne zawodowe życie – mówił dr n. med. Dariusz Paluszek.

– To komfortowa sytuacja, gdy jesteśmy pewni, że zawsze znajdziemy w osobie dziekan Wydziału Lekarsko - Stomatologicznego WUM, kogoś nam życzliwego – dodał wiceprezes NRL w Warszawie.

W laudacji prezesa ORL w Warszawie Łukasza Jankowskiego, którą odczytała Bożena Hoffman, wiceprzewodnicząca KS ORL w Warszawie, czytamy:

Szanowna Pani Profesor w imieniu lekarzy i lekarzy dentystów, członków OIL w Warszawie, pragnę Pani serdecznie pogratulować Statuetki św. Apolonii, patronki dentystów. Nagrodą tą po raz pierwszy ORL wraz z Komisją ds. Lekarzy Dentystów honoruje - na wniosek Kapituły - osobę, która w sposób szczególny jest zasłużona dla środowiska lekarzy dentystów OIL w Warszawie.

Pani kompetencje, wiedza i szeroka działalność na rzecz polskiej stomatologii niewątpliwie zasługują na uznanie. Takim wyrazem uznania ze strony środowiska lekarzy dentystów oraz formą podziękowania, jest przyznanie Pani Statuetki św. Apolonii.

Jest nam niezmiernie miło, że pomimo licznych obowiązków współpracuje Pani z naszą Izbą, będąc członkiem Komisji Problemowej do spraw Nauki i Kształcenia ORL w Warszawie.

Ogromnie cenimy Pani wkład, jako kierownika naukowego, w przygotowanie Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych.

Składając podziękowania za to co już Pani zrobiła, wyrażamy nadzieję, że współpraca między OIL w Warszawie  a WUM nadal będzie efektywna oraz będzie się nadal rozwijała dla dobra lekarzy dentystów i pacjentów.

Znając prof. Dorotę Olczak - Kowalczyk należało się spodziewać, że nie przyjmie ona nagrody jako wyraz hołdu dla jej dokonań, ale jako zobowiązanie do tego co powinna jeszcze zrobić. Tak też się stało.

- Jestem niezmiernie wzruszona, zaszczycona wyróżnieniem, nie wiem czy zasługuję na takie uznanie. Będę się starać sprostać temu wszystkiemu co w tym liście jest napisane – podziękowała prof. Dorota Olczak – Kowalczyk.

- Muszę powiedzieć, że my lekarze dentyści jesteśmy jak jedna rodzina, czasami dochodzi do różnych konfliktów, ale generalnie zawsze siebie wspieramy i uważam, że jest to obowiązek każdego z nas. Jeżeli chodzi o kształcenie, o podnoszenie umiejętności teoretycznych i praktycznych - to zawsze służę pomocą, ale i sama z takich możliwości chętnie skorzystam, bo warszawska OIL ma wartościową ofertę naukową – zapewniła nagrodzona.

- Jestem zaszczycona tym, że otrzymałam taką nagrodę nie od towarzystwa naukowego, nie od rektora, nie od ministra, ale bezpośrednio od lekarzy dentystów. Ogromnie sobie cenię taki honor, to dodatkowy bodziec, aby nigdy w życiu nie zawieść zaufania – dodała posiadaczka pierwszej statuetki św. Apolonii.

Źle to byłoby, gdyby relacje WUM – OIL w Warszawie oparte byłyby na jednostronnych korzyściach i jednostronnych zobowiązaniach. Uzmysłowiła to prof. Dorota Olczak – Kowalczyk, która przyznała, że gdyby nie pomoc OIL w Warszawie - funkcjonowanie stomatologii dziecięcej w CM WUM w pierwszych tygodniach pandemii nie byłoby możliwe.

- To dzięki zaangażowaniu członków samorządu - lekarzy dentystów, w dniach, gdy nie było na rynku żadnych środków ochrony indywidualnej mogliśmy nadal pracować. Przedstawiciele OIL w Warszawie jakimś cudem zdobywali i dowozili nam maseczki, rękawice, przyłbice, a więc produkty, których nie było nigdzie – podkreślała dziekan Wydziału Lekarsko – Stomatologicznego WUM.

Tak umacniają się prawdziwie przyjacielskie relacje, a św. Apolonia jest tylko ich - chociaż niewątpliwie miłym – to tylko podsumowaniem.

Nagroda św. Apolonii będzie wręczana przez lekarzy dentystów z OIL w Warszawie tylko raz w roku i tylko jednej osobie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH