PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

ŚUM: wirtualne zajęcia studenta stomatologii

Autor: nieck • Źródło: en
26-04-2021, 14:31
ŚUM: wirtualne zajęcia studenta stomatologii Centrum Symulacji Medycznej ŚUM (fot. Archiwum)
Ważnym etapem nauki zawodu dentysty są zajęcia w wirtualnym gabinecie. Technologia wirutualna pozwala studentowi poczuć się tak, jakby rzeczywiście leczył pacjenta.

W Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej SUM studenci II i III roku kierunku lekarsko-dentystycznego ćwiczą w wirtualnej rzeczywistości diagnozowanie i leczenie pacjentów. Dzięki odpowiedniej technologii gabinet stomatologiczny jest odwzorowany z bardzo dużą  dbałością o szczegóły. 

Student w okularach do VR (virtual reality), wchodzi do gabinetu i wykonuje polecenia prowadzącego zajęcia. Na przykład przystępując do leczenia próchnicy, przygotowuje zestaw narzędzi do leczenia zachowawczego, podczas gdy jego wirtualny pacjent czeka na podanie środka znieczulającego.  System ocenia czynności studenta i wskazuje na popełniony błędy.

Adepci stomatologii przerabiają niemal wszystkie przygotowane przez wykładowców scenariusze. – Wszystko po to, by pewniej leczyć prawdziwych pacjentów i właściwie ich diagnozować – podkreśla dr hab. n. med. Małgorzata Skucha-Nowak. kierująca w SUM Zakładem Propedeutyki Stomatologii Katedry Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją w wywiadzie dla Super Expressu. 

Aplikacja „wirtualny gabinet dentystyczny” będzie rozwijana na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Symulator umożliwi ćwiczenia w tym samym czasie dla wielu studentów. Wprowadzone będą elementy rywalizacji. Ale też planowane jest opracowanie opcji pozwalające studentowi pracę w trybie wieloosobowym z asystentką stomatologiczną. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH