PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

ŚUM: odwołany konkurs na stanowiska kierownicze na stomatologii

Autor: nieck • Źródło: en
14-07-2020, 09:57
ŚUM: odwołany konkurs na stanowiska kierownicze na stomatologii Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Rzecznik dyscyplinarny ds. nauczycieli akademickich bada zachowanie 14 wykładowców Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.


Sprawa trafiła też do Prokuratury Rejonowej Katowice-Południe, która sprawdza czy na Śląskim Uniwersytecie Medycznym dochodziło do aktów przemocy werbalnej i fizycznej, zachowań seksistowskich i molestowania, jakich mieli się dopuszczać w ostatnich latach pracownicy uczelni wobec studentów i innych pracowników.

Nie zapadła jeszcze formalna decyzja o wszczęciu śledztwa. Postępowanie sprawdzające - jak podawała prokuratura - dotyczy art. art. 199 par. 1 Kodeksu karnego, który stanowi, że kto, przez nadużycie stosunku zależności lub wykorzystanie krytycznego położenia, doprowadza inną osobę do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Sprawa ujrzała światło dzienne dopiero po licznych wpisach na profilu w portalu społecznościowym, który pierwotnie miał służyć prezentacji anegdot na temat studiów. Zawiadomienie do prokuratury skierował po jej nagłośnieniu rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Przemysław Jałowiecki. Według władz uczelni, wcześniej nie docierały do nich żadne sygnały o nieprawidłowościach.

Rzecznik dyscyplinarny ds. nauczycieli akademickich bada zachowanie już 14 wykładowców Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jeden nauczyciel stracił pracę. W ostatnim czasie rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach unieważnił konkursy na funkcję kierowników 5 jednostek organizacyjnych, w tym Katedry Protetyki i Materiałoznawstwa Stomatologicznego oraz Zakładu Protetyki Stomatologicznej Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu

Sprawę podjął Rzecznik Praw Obywatelskich, o informację na temat podjętych w tej sprawie działań zwróciło się też do rektora Ministerstwo Zdrowia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Śląski Uniwersytet Medyczny  

POLECAMY W SERWISACH