Studia w zaostrzonym reżimie od jesieni

Gdy w marcu z powodu pandemii COVID-19 wstrzymano zajęcia, uniwersytety medyczne musiały rozwiązać problem przeprowadzenia koniecznych egzaminów, głównie dla studentów 6. roku medycyny, którzy powinni ukończyć terminowo studia, tak by mogli przystąpić do Lekarskiego Egzaminu Końcowego.
- W tym roku mamy najważniejsze egzaminy, wszystkie te, które później są na LEK-u, czyli interna, chirurgia, ginekologia, medycyna ratunkowa, medycyna rodzinna. Nam zależało na tym, żeby te egzaminy zacząć zdawać i jako studenci 6 roku byliśmy na naszej uczelni mocno włączeni w wypracowywanie nowych rozwiązań - mówi nam Piotr Filberek, starosta 6 roku kierunku lekarskiego w Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Koronawirus spowodował, że z konieczności studenci uniwersytetów medycznych egzaminy praktyczne zdają zdalnie. Sporą ich część. Umożliwiła to zmiana Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 26 lipca 2019 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnej, fizjoterapeuty i ratownika medycznego zwiększająca udział punktów zaliczeniowych ECTS uzyskanych drogą zdalną z 20 do 40-50 proc.
Egzaminy zdają z domu
Uczelnie, by sprostać temu wyzwaniu, wykorzystały systemy informatyczne. Studenci rozpoczęli zdawanie egzaminów siedząc w domu.
- Zalecenia z centrum innowacyjnych technik kształcenia były takie, by pytania sformułowane zostały w taki sposób, żeby nie można ich było łatwo znaleźć w książce. Są to raczej pytania o szersze zjawiska, bądź o wykorzystanie wiedzy w praktyce. Uczelnia skróciła czas odpowiedzi na jedno pytanie z 1 minuty do 45 sekund. Niekiedy czasu jest bardzo mało, by przeczytać z uwagą pytanie, ale to wymóg kompromisu między studentami a władzami uczelni - wyjaśnia Piotr Filberek.
Prof. Adrian Chabowski, prorektor ds. kształcenia Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) zaznacza, że samo zdalne przeprowadzenie egzaminów studentów kierunków medycznych nie stanowi większego problemu na obecnym etapie rozwoju narzędzi informatycznych. - Przy egzaminach, w których są pytania otwarte lub wypowiedzi ustne, oczywiście student musi mieć włączone wideo. Tą drogą jesteśmy w stanie zweryfikować także tożsamość zdającego, jeśli pokaże np. legitymację studencką czy dowód osobisty - tłumaczy prorektor.
Gdy egzaminy mają formę testową, co już odbywa się bez połączenia wideo, w UMB do weryfikacji tożsamości wykorzystywany jest indywidualny e-mail studenta, powiązany z jego imieniem, nazwiskiem, numerem indeksu i domeną UMB. Student otrzymuje na skrzynkę pocztową indywidualny link aktywacyjny do uczelnianej e-platformy learningowej, na której przeprowadzany jest egzamin.
Strona: 1 z 4
- 1
- 2
- 3
- 4
- następna »
-
COVID-19: szybkie testy u dentysty normą?
techDENT -
MZ – NRL: spór o zatrudnianie lekarzy cudzoziemców
lexDENT -
Koronawirus: testy ze śliny dobrą alternatywą
techDENT -
Poznań: nikt nie chce się zająć profilaktyką stomatologiczną dzieci
bizDENT -
Koronawirus 4 marca 2021 r.: 296 zgonów i 15 250 zakażeń
newsDENT -
COVID-19: pacjent zero po roku odczuwa skutki choroby
newsDENT -
ORL w Warszawie: szkolenie na temat wstrząsu analifaktycznego
eduDENT -
Będą wyższe kredyty dla studentów medycyny
lexDENT
-
Walka o ochronę gabinetów stomatologicznych przed upadkiem
lexDENT -
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Są nielimitowane świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży
lexDENT -
Wrocław: dwaj dentyści nagrodzeni za pracę podczas pandemii
newsDENT -
Dentysta zdiagnozuje boreliozę?
techDENT -
Koronawirus 1 marca 2021 r. 24 zgony i 4786 zakażeń
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Poznań, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Poznań, wielkopolskie -
recepcjonistka
Tychy, śląskie -
asystent/ka stomatologiczna
Tychy, śląskie