PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Studia stomatologiczne na Twitterze

Autor: nieck • Źródło: en
10-05-2021, 12:55
Studia stomatologiczne na Twitterze Co drugi student stomatologii ceni korzystanie TT w trakcie zajęć (fot. Pixabay)
Wielu dentystów i studentów stomatologii  używa TT jako platformy do omawiana przypadków klinicznych oraz dzielenia się na bieżąco wiedzą i doświadczeniami.
  • Kwitnie interaktywna nauka stomatologii za pośrednictwem Twittera.
  • Media społecznościowe mogą ulepszyć nie tylko zdalną edukację studentów stomatologii.
  • Korzystanie z TT zmniejsza poziom stresu u studentów stomatologii.
  • Tweety pomagają przygotowywać się do egzaminów w czasie studiów stomatologicznych.

Jeszcze do nie dawna nikt nie brałby na serio możliwości edukowania studentów stomatologii za pośrednictwem Twittera.   Tymczasem zwłaszcza w dobie pandemii COVID-19, Twitter sprawdza się jako użyteczne narzędzie edukacyjne w  stomatologii.  Takie są wnioski analizy pięciu badań przekrojowych i dwóch badań kohortowych przeprowadzonej przez międzynarodowy zespół naukowców kierowany przez dr Omara Kujana z University of Western Australia.

Badacze przeanalizowali największe witryny internetowe zawierające artykuły z dziedziny medycyny: PubMed, Embase, Medline, Scopus, oraz Web of Science pod kątem TT stosując słowa kluczowe powiązane z Twitterem oraz edukacją stomatologiczną. W sumie badania objęły projekty oparte na ankietach z udziałem  998 respondentów, głównie ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Krótka historia Twittera

Twitter, czyli bezpłatny serwis społecznościowy, który umożliwia zarejestrowanym użytkownikom czytanie, udostępnianie i publikowanie mikroblogów i krótkich wiadomości zwanych tweetami, został uruchomiony uruchomiony 21 marca 2006 r. 

Od pewnego czasu można na TT również przesyłać zdjęcia i filmy oraz udostępniać linki do zewnętrznych witryn. Każdy tweet początkowo był ograniczony do 140 znaków; jednak w 2017 r. liczba dozwolonych znaków wzrosła do 280. Hashtagi na Twitterze można wykorzystać do kategoryzowania treści i umożliwić użytkownikom dotarcie do wszystkich tweetów, które mówią o tym samym temacie w tym samym czasie. To pozwala na nawiązanie interakcji między użytkownikami i organizowania  wydarzeń na żywo.

Nauka przez Twitter aktywna i niepozorowana 

Wszystkie te funkcje sprawiają, że Twitter jest jedną z najskuteczniejszych sieci społecznościowych do aktywnego uczenia się. Aktywnego czyli takiego, które wymaga od studenta udziału w zajęciach edukacyjnych i krytycznego myślenia.

Sesje pytań i odpowiedzi w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem tego medium  dobrze się sprawdzają. Ponadto częściowo anonimowe interakcje mogą przynieść korzyści studentom, którzy nie chcą mówić w obecności swoich rówieśników. Twitter może również sprawić, że wykłady będą bardziej angażujące, twierdzą naukowcy, którzy badali nowe  zjawisko. w edukacji online. Dla nauczyciela TT ma jeszcze tę zaletę, że można za jego pośrednictwem zadawać pytania sprawdzające, co zrozumieli słuchacze.

Twitter w wersji medyczno-stomatologicznej

Twitter był wykorzystywany do prowadzenia interaktywnych wykładów i kursów medycznych online, publikowania podsumowań zajęć edukacyjnych,  uruchamiania klubów czasopism online,  zwiększania zaangażowania w kształcenie medyczne, dyskusji na konferencji, promowania idei naukowych,  publikacji  streszczeń artykułów i badań, wniosków i linków do oryginalnych prac.

Okazuje się, że tweetowanie zwiększa liczbę wizyt na stronach z recenzjami prac naukowych, podczas gdy bez aktywności na Twitterze wiele recenzji z bazy Cochrane w ogóle nie było czytanych (w badanym okresie). Natomiast studenci medycyny, którzy aktywnie angażowali się w działalność na Twitterze, zwykle mieli znacznie wyższe oceny w porównaniu z tymi, którzy tego nie robili.

Nie tylko plusy TT

Niestety są i poważne przeszkody w korzystaniu z Twittera w edukacji stomatologicznej, głównym problemem są obawy o prywatność i  profesjonalizm. Jedno z badań wykazało, że 23 proc. uczestników nie czuje się komfortowo publikując swoje odpowiedzi w Internecie. Z tym że mniej danych osobowych wymaganych do założenia konta na Twitterze sprawia, że ​​jest on bardziej korzystny pod względem ochrony prywatności niż Facebook. Twitter ma również znacznie mniej reklam niż inne media społecznościowe, dlatego jest lepszy do wykorzystania na cele edukacyjne. 

- Żyjemy w dynamicznym świecie, w którym korzystanie z mediów społecznościowych, takich jak Twitter, stało się częścią naszego codziennego życia. To niesamowite, jak  wielu dentystów i studentów stomatologii z całego świata używa Twittera jako platformy na żywo do omawiania przypadków klinicznych -  powiedział dr Kujan.

Czy student stomatologii ma tweetować 

Połowa studentów biorących udział w jednym z badań prowadzonym w University of Michigan School of Dentistry, oceniało Twittera jako pomocne narzędzie, większość uznała, że TT poprawił  dostęp do instruktora, a dla co drugiej osoby korzystanie z Twittera było przyjemnością podczas zajęć.

Ponadto 67 proc. studentów stomatologii  wskazało, że tweety związane z treścią kursu pomogły im w przygotowaniu się do egzaminów. Co do przyswajania treści wykładów zdania były mocno podzielone, gdyż  28 proc. uznało, że korzystanie z Twittera usprawniło uczenie się na wykładach, podczas gdy 45 proc. nie widziało żadnych pozytywnych zmian, w przyswajaniu wiedzy. Za to 36 proc. przyszłych dentystów stwierdziło, że dyskusja w grupie na zajęciach, która nawiązała się za pośrednictwem Twittera, zaowocowała dodatkowym uczeniem się , podczas gdy 28 proc. nie zauważyło takiego związku.

Twitter ma dodatkowe zalety dla kształcenia stomatologów, gdyż ogólnie znanym faktem jest  bardzo stresujące i konkurencyjne środowisko wydziałów lekarsko-dentystycznych, podkreślają autorzy badania. Zatem półanonimowa wymiana zdań może być korzystna zwłaszcza dla tych studentów, którzy nie chcą mówić publicznie, szczególnie na wczesnych etapach nauki. TT pozwala  pozbyć się zahamowań związanych z wyrażaniem opinii w trakcie zajęć.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH