PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Studia medyczne - praktyki łatwiejsze, ale tylko na czas pandemii?

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
23-12-2021, 14:30
Studia medyczne - praktyki  łatwiejsze, ale tylko na czas pandemii? Nowe zasady zaliczeń zajęć praktycznych (fot. Pixabay)
Łatwiejsze do spełnienia wymagania zaliczania zajęć praktycznych, które  przygotowują  do wykonywania m.in. zawodu lekarza i lekarza dentysty. Ale tylko w roku akademickim 2021/2022!

23 grudnia 2021 r. opublikowano projekt noweli rozporządzenia w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego.

Celem projektowanego rozporządzenia jest uelastycznienie wymagań dotyczących odbywania i zaliczania w roku akademickim 2021/2022 zajęć kształtujących umiejętności praktyczne, w tym zajęć praktycznych i praktyk zawodowych na studiach przygotowujących do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty lub ratownika medycznego - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Elastyczniej tylko na czas pandemii

Z projektu wynika, że studenci, którzy w trakcie roku akademickiego 2021/2022 będą wykonywali czynności w ramach zadań realizowanych przez podmioty lecznicze lub służby sanitarno-epidemiologiczne w związku z zakażeniami wirusem SARSCoV-2, będą mogli ubiegać się o zaliczenie części zajęć lub grup zajęć  praktycznych i praktyk zawodowych, do których w programie studiów zostały przypisane efekty uczenia się obejmujące umiejętności praktyczne, które nabyli w czasie wykonywania tych czynności. Zaznaczono, że jest to rozwiązanie epizodyczne.

Rozwiązanie to pozwoli, aby wykonywanie przez studentów czynności polegających np. na przeprowadzaniu przez telefon wywiadu epidemiologicznego, pomocy w monitorowaniu stanu osób odbywających, kwarantannę lub podlegających izolacji, czy uczestniczeniu w sprawowaniu opieki nad pacjentami, mogło zostać zaliczone przez uczelnię w roku akademickim 2021/2022, jako odbycie części zajęć kształtujących umiejętności praktyczne, w tym zajęć praktycznych i praktyk zawodowych, w związku z nabyciem lub pogłębieniem przez studentów umiejętności w danym zakresie, czytamy w uzasadnieniu.

Zaliczenie na postawie liczby przepracowanych godzin

W myśl nowych przepisów uczelnia będzie mogła dokonać zaliczenia studentowi przedmiotowych zajęć, uwzględniając informacje o liczbie godzin i charakterze wykonywanych czynności zawarte w zaświadczeniu wydanym przez podmiot, w którym student je wykonywał.

Jak napisano, proponowane rozwiązania mają stanowić mechanizm zachęcający studentów kształcących się na tych studiach do podejmowania działań wspierających podmioty lecznicze i służby sanitarno-epidemiologiczne w przeciwdziałaniu epidemii wirusa SARS-CoV-2. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Uzgodnienia projektu potrwają do 28 grudnia br.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
studia stomatologiczne   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH