PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologom łatwiej o pracę w Unii Europejskiej, tylko czy będą chętni?

jsz
10-10-2013, 10:30
Stomatologom łatwiej o pracę w Unii Europejskiej, tylko czy będą chętni? Stomatologom łatwiej o pracę w Unii Europejskiej, tylko czy będą chętni? (Fot. Fotolia)
Parlament Europejski zaakceptował projekt wirtualnej karty kwalifikacji zawodowych, która ułatwi m.in. lekarzom dentystom podjęcie pracy w innym kraju UE. Teraz przepisy muszą zostać oficjalnie uznane przez państwa członkowskie.

Europejska legitymacja zawodowa w formie elektronicznego certyfikatu znacznie usprawni procedury uznawania kwalifikacji. W przypadku tymczasowej zmiany miejsca pracy karta zastąpi istniejące procedury deklaracji, pozwalając specjalistom świadczyć swoje usługi bez dodatkowych formalności. 

Nowe przepisy nałożą na Komisję Europejską obowiązek stworzenia ogólnie dostępnej bazy danych wszystkich tych zawodów, złożonej z informacji dostarczonych przez państwa członkowskie.

System będzie oparty na istniejącym już systemie elektronicznej wymiany informacji pomiędzy ośrodkami administracyjnymi krajów członkowskich. Europarlamentarzyści podkreślają, że powinno to oszczędzić czas i ułatwić proces uznania kwalifikacji zawodowych, ponieważ profesjonaliści będą mogli poprosić o ich uznanie we własnym kraju zamiast w kraju, w którym zamierzają praktykować, jak to ma miejsce obecnie. Brak odpowiedzi na taką prośbę po upływie limitu czasu określonego w nowych przepisach uznawany byłby za potwierdzenie kwalifikacji zawodowych.

Kto skorzysta?

infoDENT24.pl wielokrotnie podawał statystyki, które pokazują, że lekarz dentysta niechętnie pakuje walizki i wyjeżdża za chlebem do innych państw unijnych. Odsetek stomatologów zdeterminowanych do pracy poza krajem w połowie 2013 roku nie przekraczał 2,34 proc (wydano 958 zaświadczeń dla lekarzy dentystów). To zdecydowanie poniżej średniej obowiązującej wśród lekarzy. Zajmują oni jedno z ostatnich miejsc pod względem zainteresowania wyjazdami zagranicę w celach zarobkowych.

Wśród dentystów najbardziej mobilni są ortodonci, ale ze wskaźnikiem 2,34 proc. i tak zajmują odległe, bo 45 miejsce wśród 61 specjalizacji lekarskich. Co więcej ich udział procentowy spadł w ciągu I półrocza 2013 r., z poziomu 2,42 proc. w grudniu 2012 r. Na samym końcu listy znajdują się specjaliści z zakresu stomatologii zachowawczej z endodoncją oraz periodontologii. Od wielu miesięcy nikt z tych grup nie zabiegał o dokumentację pozwalającą na uznanie kwalifikacji zawodowych w innych krajach UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH