PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologia zachowawcza. Konferencja WIL

Autor: nieck • Źródło: wil.org.pl
17-01-2023, 17:34
Stomatologia zachowawcza. Konferencja WIL Konferencja na temat stomatologii zachowawczej Fot. Shutterstock
Materiały stomatologiczne o niezwykłych właściwościach użytkowych były m.in. tematem konferencji, w której wzięło udział ponad stu lekarzy dentystów z Wielkopolski. Konferencja została zorganizowana przez WIL 14 stycznia 2023 r.
  • Konferencja naukowo-szkoleniową dla lekarzy dentystów odbyła się 14 stycznia w Zawidowicach.
  • Organizatorem wydarzenia były Komisja Stomatologiczna ORL WIL i Delegatura WIL w Kaliszu. Udział w spotkaniu wzięło ponad stu lekarzy dentystów z regionu
  • Prezentowano tematy z dziedziny stomatologii zachowawczej m.in. cementy szkło-jonomerowe, materiały odtwórcze i łączące o niezwykłych właściwościach użytkowych, mikroinwazyjna metoda infiltracji Icon

 Stomatologia zachowawcza. Konferencja szkoleniowo-naukowa

Stomatologia zachowawcza była główną tematyką konferencji zorganizowanej w Zawidowicach przez Komisję Stomatologiczną ORL Wielkopolskiej Izby Lekarskiej oraz Delegatura WIL w Kaliszu. W wydarzeniu,  które miało miejsce 14 stycznia wzięło udział ponad stu lekarzy dentystów z Wielkopolski.

Tematy konferencji w Zawidowcach

  • cementy szkło-jonomerowe,
  • materiały odtwórcze i łączące o niezwykłych właściwościach użytkowych,
  • SPA dla zębów czy mikroinwazyjna metoda infiltracji Icon.

 – Konferencja stomatologiczna w Zawidowicach to już tradycja, organizujemy ją od kilkunastu lat. To nie jest spotkanie czysto naukowe, zależy nam na tym aby przekazać lekarzom wiedzę praktyczną, zajrzeć do ich gabinetów i wzbogacić ich doświadczenie i praktykę o najnowszą wiedzę z dziedziny stomatologii, a ta rozwija się w zastraszającym tempie, standardy są wysokie trzeba za nimi nadążyć, mówił  lek. dent. Jacek Zabielski, przewodniczący Komisji Stomatologicznej ORL WIL. 

 Zawrotny postęp technologiczny i materiałowy

Konferencję podzielono na dwie część teoretyczną i warsztaty. Zebrani mogli wysłuchać dwóch wykładów. Pierwszy wygłoszony przez prof. dr. hab. n. med. Jerzego Sokołowskiego dotyczył szkło-jonomerowych materiałów odtwórczych i łączących o niezwykłych właściwościach użytkowych.

 – Stomatologia przez ostatnie 20 lat zmieniła się nieprawdopodobnie. Jeśli chodzi o kwestię protetyki i ortodoncji mamy skanery wewnątrz ustne, jest możliwość wycinania elementów metalowych, ceramicznych i cementowania w oparciu o nowe materiały, które rozwijają się w astronomicznym tempie. Mamy systemy wiążące, 20 lat temu to było w powijakach. Dziś wykorzystujemy materiały, którymi możemy połączyć z zębem zarówno materiał rekonstrukcyjny w postaci szkło-jonomeru czy też materiału kompozytowego, ale też stosując odpowiednie cementy żywicze bądź szkoło-jonomerowe, modyfikowane żywicą. Możemy połączyć każde uzupełnienie protetyczne metalowe, żywicze, ceramiczne – łącznie z ceramiką cyrkoniową, mówił ekspert.

Cały czas rozwijają się też materiały protetyczne i techniki np. mikro-spiekania laserowego, frezowania metalu, synteryzowanego metalu gdzie jest restytucja już stopów kobaltowo-hromowych, które wydawałoby się, że odejdą do lamusa. Dzięki tym nowym technikom gabinety stomotologiczne i standard świadczonych usług, odkąd ja zaczynałem pracę, zmieniły się nie do poznania. Trzeba za postępem i nowymi rozwiązaniami podążać, stąd tak istotne są tego typu wykłady i szkolenia  –  podkreślił  prof. Jerzy Sokołowski z Uniwersytetu Medycznego w  Łodzi.

 Stomatologiczne SPA. Czyli higienizacja jamy ustnej

Lek. med. Janusz Kalinowski przedstawił zabieg pełnej higienizacji zębów czyli „stomatologicznego SPA” oraz mikroinwazyjną, bezbolesną metodę infiltracji Icon.

– Mimo, że w Polsce metoda ta znana jest od blisko 8 lat, wciąż mówimy o niej jako o metodzie innowacyjnej. To leczenie próchnicy początkowej przy mikroingerencji, co sprawia zahamowanie próchnicy na zawsze. To nie jest ani metoda remineralizacji ani nie uzdrawiamy tego zęba, to jest technika wypełnienia przestrzeni w zębie poprzez żywicę, która wnika tylko w szkliwo i polega na tym, że zamykamy wrota dalszej destrukcji szkliwa przez bakterie próchnicogenne – wyjaśnił lek. Janusz Kalinowski.

 Wiedza praktyczna. Warsztaty w Zawidowcach

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
WIL   konferencja  

POLECAMY W SERWISACH