• Konferencja naukowo-szkoleniowa organizowana przez Komisję Stomatologiczną Okręgowej Rady Lekarskiej WIL oraz kaliską Delegaturę miała dwa główne tematy
  • Precyzyjny wycisk, jeszcze konwencjonalnie czy już cyfrowo, wykład  omówił lek. dent. Rafał Mędzin
  • Wypełnienia adhezyjne w każdej sytuacji klinicznej – rozwiązywaniu problemów step by step, na ten temat mówił dr. n. med. Maciej Mikołajczyk

Stomatologia cyfrowa w kaliskiej Delegaturze WIL

Blisko 60 lekarzy dentystów uczestniczyło w konferencji naukowo-szkoleniowej, która odbyła się 26 listopada w siedzibie Delegatury WIL w Kaliszu.

– Technologia cyfrowa wkracza w każdą dziedzinę życia. Urządzenia te stają się nieodzowną częścią naszych gabinetów, nie uciekniemy przed nową technologią. Im więcej będziemy o niej wiedzieli, nie będziemy się jej bać, to skorzystają na tym zarówno my jak i nasi pacjenci – podkreślił Jacek Zabielski, Przewodniczący Komisji Stomatologicznej WIL.

Wycisk cyfrowy vs. konwencjonalny

Wykład zatytułowany „Precyzyjny wycisk, jeszcze konwencjonalnie czy już cyfrowo?, wygłosił lek. dent. Rafał Mędzin. 

Sztuczna inteligencja i cyfryzacja jest wszechobecna także w gabinetach stomatologicznych. Nie jest w stanie zastąpić człowieka, ale znacznie ułatwia i poprawia komfort pracy, podkreślał ekspert.

Skaner znacząco ułatwia pracę stomatologa. Przede wszystkim protetyczne zastosowania, które urządzenia te obejmują czyli wykonywanie wycisków, odwzorowań w różnych sytuacjach: mostów, koron, uzupełnień ruchomych, pracy na implantach, dzięki temu narzędziu cyfrowemu są  dużo bardziej precyzyjne i łatwiejsze do wykonania niż wtedy, kiedy wykonywane metodą precyzyjną. Na pewno jest szybciej, łatwiej  jest również wrócić nam do pewnych elementów i je skorygować, nie trzeba powtarzać całej procedury od nowa  tylko jej element. Kolejną korzyścią jest też integracja wszystkich danych cyfrowych, które możemy zgromadzić i połączyć jeszcze z innymi elementami naszej pracy i diagnostyki – mówił  lek. dent. Rafał Mędzin.

Wypełnienia adhezyjne. W każdej sytuacji klinicznej

Dr. n. med. Maciej Mikołajczyk wygłosił wykład "Wypełnienia adhezyjne w każdej sytuacji klinicznej – rozwiązywaniu problemów step by step.

– Temat stomatologii zachowawczej, wykonywania wypełnień to jest nasz chleb powszedni. Jednak nauka rozwija się nieustająco, więc co jakiś czas wprowadzane są ulepszenia, które możemy stosować w codziennej praktyce. Formuła takich spotkań jak obecne, jest jedynym sposobem, żeby być na bieżąco z wszelkimi nowościami.

Ekspert omówił zagadnienie dotyczące odbudowy punktów stycznych pomiędzy wypełnieniami, nowych rozwiązań technologicznych, jeśli chodzi o ich kształt, ułożenie, sposób montażu w ustach pacjenta czy nowych wytycznych dotyczących adhezji.

Wykłady zakończyła część praktyczna. Poprowadził ją dr n. med. Maciej Mikołajczyk.  Poświęcono ją wykonywaniu wypełnień w odcinku bocznym i przednim na modelach, odbudowie idealnych punktów stycznych klinicznych z zastosowaniem materiałów kerr i formówek sekcyjnych Garrison.

Konferencję zorganizowała Komisja Stomatologiczna Okręgowej Rady Lekarskiej WIL oraz kaliska Delegatura.