dr n. med. Leszek Dudziński (foto NIL M.Jakubiak)

infoDENT24.pl: W komunikacie, który pojawił się po podpisaniu umowy o współpracy NIL - PTS, znalazły się zagadnienia dotyczące: doskonalenia zawodowego lekarzy dentystów, promocji zdrowia, reprezentowania polskich stomatologów na arenie międzynarodowej. To są sformułowania klucze. Pytanie, czy aby szybko nie zardzewieją.
Fakt, nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej. Porozumienie pozwoli usystematyzować działania obu sygnatariuszy, nadać kierunek najpilniejszych działań. Z pewnością to nie są frazesy. Wyzwań jest aż nadto. Postanowiliśmy zmierzyć się z nimi wspólnie z nową prezydent Polskiego Stowarzyszenia Stomatologicznego prof. Marzeną Dominiak, która bardzo dynamicznie zapoczątkowała swoją prezydenturę.

Od pewnego czasu PTS działa w otoczeniu coraz to nowych, ekspansywnie działających organizacji o charakterze naukowym. W zasadzie każdy taki podmiot ma oryginalny pomysł na rozwój. Ich członkowie zdobywają wartościową wiedzę w kraju i zagranicą, dzielą się nią, wprowadzają do praktyk stomatologicznych sprzęt oraz technologie, które stanowią o przyszłości branży. Tego typu aktywność uzupełnia dorobek naukowy tworzony przez specjalistów pracujących na uczelniach. Swoje aspiracje mają także studenci medycyny.

Spróbujmy zatem razem, krok po kroku porządkować zasady współpracy reprezentantów bardziej lub mniej formalnych ośrodków naukowych. Wszystko po to, aby ich wiedzę w najbardziej efektywny sposób przekazywać lekarzom dentystom - nazwijmy to -podstawowej opieki stomatologicznej. To oni powinni korzystać ze sprawdzonych rozwiązań, wdrożonych z sukcesem przez tych, którzy wiedzą więcej. Oczywiście dalecy jesteśmy od tworzenia kodeksów, standardów dobrego postępowania. Myślimy raczej o zaleceniach potwierdzonych wynikami badań naukowych, które dotykają spraw budzących największe wątpliwości.

Lista zadań w tym względzie do wykonania jest otwarta. Niektóre problemy mają charakter podstawowy, chociażby dylemat czy za wszelką cenę walczyć o uzębienie własne pacjentów, czy może w pewnym etapie tej walki postawić na leczenie implantologiczne. Przydałyby się jasne wskazania co do zasad postępowania w przypadku zaburzeń skroniowo – żuchwowych. Odrębnym tematem jest dynamicznie rozwijająca się laseroterapia. W przestrzeni gabinetu stomatologicznego pojawiło się urządzenie, dzięki któremu można w sposób spektakularny pomóc pacjentom, ale które - nieumiejętnie wykorzystane - stanowić może realne zagrożenie dla leczonych osób.

Uważam że logicznym zwieńczeniem dyskusji naukowców i praktyków powinien być raport - księga zaleceń opublikowana przez PTS i KS NRL. 

Czytaj także:
Wytrwale łatany koszyk świadczeń stomatologicznych
I po wsze czasy nie będziesz łączył procedur medycznych
Dentysta dentyście kolegą, ale nie pracodawcą
Separatory amalgamatu - obywatelski obowiązek dentystów
Kompetencje, uprawnienia i odpowiedzialność - temat wiecznie aktualny
Rezydentury – przeżytkiem?
Znaki zakazu, ostrzegawcze i informacyjne dla lekarzy dentystów
Miliardy na stomatologię … niemal dwa