PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Sojusz PTS – NIL, czyli dokładnie co

Autor: miro • Źródło: ms
19-03-2018, 06:23
Sojusz PTS – NIL, czyli dokładnie co Umowa PTS - NIL
Jest aż tak źle, czy aż tak dobrze, że doszło do podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy PTS a NIL? 
Prezentujemy część dziewiątą odpowiedzi dr. n. med. Leszka Dudzińskiego, wiceprezesa NRL i przewodniczącego KS NRL na niełatwe pytania infoDENT24.pl.

    dr n. med. Leszek Dudziński (foto NIL M.Jakubiak)

infoDENT24.pl: W komunikacie, który pojawił się po podpisaniu umowy o współpracy NIL - PTS, znalazły się zagadnienia dotyczące: doskonalenia zawodowego lekarzy dentystów, promocji zdrowia, reprezentowania polskich stomatologów na arenie międzynarodowej. To są sformułowania klucze. Pytanie, czy aby szybko nie zardzewieją.
Fakt, nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej. Porozumienie pozwoli usystematyzować działania obu sygnatariuszy, nadać kierunek najpilniejszych działań. Z pewnością to nie są frazesy. Wyzwań jest aż nadto. Postanowiliśmy zmierzyć się z nimi wspólnie z nową prezydent Polskiego Stowarzyszenia Stomatologicznego prof. Marzeną Dominiak, która bardzo dynamicznie zapoczątkowała swoją prezydenturę.

Od pewnego czasu PTS działa w otoczeniu coraz to nowych, ekspansywnie działających organizacji o charakterze naukowym. W zasadzie każdy taki podmiot ma oryginalny pomysł na rozwój. Ich członkowie zdobywają wartościową wiedzę w kraju i zagranicą, dzielą się nią, wprowadzają do praktyk stomatologicznych sprzęt oraz technologie, które stanowią o przyszłości branży. Tego typu aktywność uzupełnia dorobek naukowy tworzony przez specjalistów pracujących na uczelniach. Swoje aspiracje mają także studenci medycyny.

Spróbujmy zatem razem, krok po kroku porządkować zasady współpracy reprezentantów bardziej lub mniej formalnych ośrodków naukowych. Wszystko po to, aby ich wiedzę w najbardziej efektywny sposób przekazywać lekarzom dentystom - nazwijmy to -podstawowej opieki stomatologicznej. To oni powinni korzystać ze sprawdzonych rozwiązań, wdrożonych z sukcesem przez tych, którzy wiedzą więcej. Oczywiście dalecy jesteśmy od tworzenia kodeksów, standardów dobrego postępowania. Myślimy raczej o zaleceniach potwierdzonych wynikami badań naukowych, które dotykają spraw budzących największe wątpliwości.

Lista zadań w tym względzie do wykonania jest otwarta. Niektóre problemy mają charakter podstawowy, chociażby dylemat czy za wszelką cenę walczyć o uzębienie własne pacjentów, czy może w pewnym etapie tej walki postawić na leczenie implantologiczne. Przydałyby się jasne wskazania co do zasad postępowania w przypadku zaburzeń skroniowo – żuchwowych. Odrębnym tematem jest dynamicznie rozwijająca się laseroterapia. W przestrzeni gabinetu stomatologicznego pojawiło się urządzenie, dzięki któremu można w sposób spektakularny pomóc pacjentom, ale które - nieumiejętnie wykorzystane - stanowić może realne zagrożenie dla leczonych osób.

SŁOWA KLUCZOWE
PTS   Leszek Dudziński   Sprawy_ważne_dla_dentystów  

POLECAMY W SERWISACH