• VII Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne odbywają się w hotelu Narvil w Serocku (od 16 do 18 czerwca)
  • Udział w MSS, wśród ok. 50 wykładowców, zapowiedziało pięciu konsultantów krajowych w dziedzinach ściśle związanych ze stomatologią
  • Oferta MSS skierowana jest do stomatologów nie tylko z Mazowsza. Ci ostatni jednak mogą dodatkowo skorzystać z możliwości otrzymania refundacji nakładów poniesionych na szkolenie

ORL w Warszawie zachęca lekarzy dentystów do szkoleń  

Według prezesa ORL w Warszawie Piotra Pawliszaka Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne są flagowym wydarzeniem na mapie naukowych przedsięwzięć organizowanych przez samorządowców Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Szef warszawskiej izby zachęcał do korzystania z szansy, jaką Mazowieckie niosą lekarzom dentystom, aby mogli w najlepszy z możliwych sposobów – i co ważne w przyjaznej, koleżeńskiej atmosferze, rozwijać zawodową wiedzę i umiejętności.

Piotr Pawliszak przypomniał, że oferta MSS skierowana jest do stomatologów nie tylko z Mazowsza. Ci ostatni jednak mogą dodatkowo skorzystać z możliwości otrzymania refundacji nakładów poniesionych na szkolenia. Chodzi o zwrot kwoty do 1 tys. zł, o którą każdy kształcący się lekarz dentysta, członek OIL w Warszawie, może wnioskować raz na dwa lata. Dobrą okazją do wypróbowania systemu wsparcia mogą być oczywiście Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne.

Bliska współpraca: WUM - ORL w Warszawie 

Kierunek rozwoju MSS od szeregu lat wyznacza wypróbowany tandem: ORL w Warszawie – Warszawski Uniwersytet Medyczny. To właśnie naukowcy z tej uczelni najczęściej występują w roli wykładowców Mazowieckich.

Wśród uczonych związanych z WUM, a których obecność mocno została zaakcentowana podczas VII MSS, znalazło się dwóch konsultantów krajowych: prof. Dorota Olczak – Kowalczyk, krajowy konsultant do spraw stomatologii dziecięcej, prof. Agnieszka Mielczarek  konsultant krajowy do spraw stomatologii zachowawczej z endodoncją.

Kolejnymi wykładowcami Mazowieckich, pełniącymi funkcję konsultanta krajowego są prof. Beata Kawala, konsultant krajowy w dziedzinie ortodoncji oraz dr hab. n. med. Mariusz Szuta konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii szczękowo-twarzowej. Swoją obecność zapowiedział także prof. Mansur Rahnama - konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii stomatologicznej.

Osobiste kontakty równie ważne jak wiedza 

Prof. Dorota Olczak – Kowalczyk, witając gości Mazowieckich, cieszyła się, iż po covidowej stagnacji, na dobre wróciła formuła osobistych spotkań, w których na równych prawach występują słuchacze i wykładowcy.

- Webinaria, szkolenia on line były tylko namiastką tego co jest udziałem osobistych spotkań. Spojrzenie w oczy jest bardzo ważne, to wartość, która została utracona w internetowej rzeczywistości. Tutaj rozmawiamy w swobodnej atmosferze o wszystkim co sprzyja rozwojowi zawodowemu, ale czasami mamy szansę poruszyć tematy bardzo luźno związane ze stomatologią. Właśnie udało nam się porozmawiać przez krótką chwilę nawet o cellulicie. To wartość dodana, nieosiągalna podczas sesji na platformach komunikacyjnych – zauważyła prof. Dorota Olczak – Kowalczyk.

Zapewne wielu lekarzy dentystów chciałoby podczas VII MSS nie tylko uścisnąć dłoń tym, którzy mają większy niż inni wpływ na to co dzieje się w polskiej stomatologii. To wymarzona okazja, aby w niekrępującej atmosferze zadać pytanie, przedstawić wątpliwość, zasugerować rozwiązanie tym, którzy mają w wykazie obowiązków wpisane kształtowanie polityki zdrowotnej w zakresie jamy ustnej. Z wypowiedzi prof. Doroty Olczak – Kowalczyk można wysnuć uprawniony wniosek, że taka okazja zdarzy się podczas VII MSS nie raz.

Naukowe treści bez naukowego zadęcia  

Dr n. med. Dariusz Paluszek wiceprezes ORL w Warszawie, przewodniczący KS tej Rady, animator VII MSS, powiedział w rozmowie z infodent24.pl m.in.: Internet jest znakomitą formą autoprezentacji, ale nie zastąpi kontaktów międzyludzkich. Mam nadzieję, że przekonałem do potencjału MSS jako imprezy integrującej środowisko lekarzy dentystów. Będziemy się spotykali nie tylko na salach wykładowych i podczas mniej formalnych rozmów w kuluarach. Zadbaliśmy o wydarzenia towarzyskie, które bez nadmiernego zadęcia, w stonowanej atmosferze pozwolą na odświeżenie, nawiązanie nieformalnych kontaktów pomiędzy uczestnikami branży. Zapewniam, że taka formuła jest sto razy bardziej efektywna niż posty, czaty i webinaria.

Szereg firm z branży stomatologicznej to rozumie i dlatego chce być z nami w hotelu Narvil. To cieszy.

W centrum naszej uwagi jest i będzie każdy uczestnik MSS. Chcemy każdemu z osobna powiedzieć: stawiamy na egalitaryzm. Wszyscy mamy w gruncie rzeczy podobne problemy do rozwiązania, z tym że ktoś przepracował je być może nieco wcześniej, ktoś jeszcze tego nie uczynił. W postaci MSS mamy platformę , dzięki której może być nam wszystkim łatwiej. Wszyscy jesteśmy lekarzami.