• Światowa Federacja Dentystyczna angażuje się w działania, których celem jest poprawa stanu zdrowia jamy ustnej dzieci z rozszczepem wargi i podniebienia
  • Ta często występująca wada wrodzona obniża jakość życia, gdyż utrudnia oddychanie, jedzenie, mówienie, kontakty towarzyskie
  • FDI poinformowała o dwóch nowych kursach (dostępnych online) dla specjalistów zajmujących się leczeniem dzieci z rozszczepem wargi i podniebienia

Rozszczep. Próchnica dużym problemem dzieci z tą deformacją

Rozszczep wargi i podniebienia  to jedna z najczęściej występujących wad wrodzonych twarzy i jamy ustnej.  W skali świata aż 1 na 500 urodzonych dzieci ma tę  deformację. Niestety duża część pacjentów nigdy nie przechodzi operacji rekonstrukcyjnej, której tak bardzo potrzebują.

Jednak nawet te dzieci, które przechodzą operację rozszczepu, mają często  zwiększone ryzyko próchnicy, chorób przyzębia i innych problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Wymagają zatem regularnej opieki stomatologicznej, aby zapewnić im najwyższą możliwą jakość życia.

Rozszczep wargi i rozszczep podniebienia. Na czym polega 

Rozszczep wargi i rozszczep podniebienia to przerwanie części anatomicznej tkanek miękkich i kostnych jamy ustnej dotyczący wargi, nosa, wyrostka zębodołowego, podniebienia twardego i miękkiego. Do zaburzenia dochodzi między 6 a 12 tygodniem życia płodowego. Brak zespolenia poszczególnych elementów tkankowych może zaistnieć w różnych konfiguracjach, może być jedno lub dwustronny, a także w pewnym sensie „ukryty”, mało widoczny, jak to się dzieje w rozszczepie podśluzówkowym podniebienia.

Opieka nad tymi pacjentami wymaga interdyscyplinarnego podejścia. Istnieje długa lista specjalizacji, z których niektóre są uważane za niezbędne dla każdego dziecka z rozszczepem podniebienia - chirurgia , terapia mowy i języka, a w przypadku przeszczepu kości wyrostka zębodołowego - ortodoncja.

Dzieci z rozszczepem mają zaburzone funkcjonowanie gruczołów ślinowych. Środowisko jamy ustnej jest nadmiernie zakwaszone i zawiera zbyt dużo chorobotwórczych bakterii. Prowadzi to do problemów z dziąsłami i niezwykle szybko postępującego procesu próchnicowego. 

Zdrowie jamy ustnej. Kluczowe w opiece nad pacjentami z rozszczepem

Opieka dentystyczna powinna stanowić stały element opieki nad pacjentami z rozszczepami. Specjaliści zajmujący się zdrowiem jamy ustnej otrzymają wysokiej jakości wskazówki oraz wiedzę w zakresie opieki nad pacjentami z rozszczepami. 

FDI i organizacja non-profit zajmująca się zdrowiem jamy ustnej Smile Train współpracują ze sobą w ramach projektu Zdrowie jamy ustnej w kompleksowej opiece nad rozszczepami. Właśnie uruchomiono dwa otwarte kursy online, skierowane odpowiednio do specjalistów zajmujących się zdrowiem jamy ustnej i zespołów zajmujących się leczeniem rozszczepów.