PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Resort nauki szykuje dodatkową motywację dla kreatywnych. Dentyści skorzystają?

01-08-2013, 00:01
Resort nauki szykuje dodatkową motywację dla kreatywnych. Dentyści skorzystają? (fot. Fotolia)
Resort nauki szykuje dodatkową motywację dla kreatywnych. Dentyści skorzystają? (fot. Fotolia)
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce zmotywować pracowników uczelni. Projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym przewiduje przekazanie naukowcom praw majątkowych do ich wynalazków. 

Dziś za wynalezienie urządzenia lub materiału, który zrewolucjonizowałby stomatologię, naukowiec-dydaktyk może spodziewać się jedynie honorów. Być może niedługo miłym dodatkiem do sławy zdobytej pracą na uczelni będą również pieniądze. Nowe przepisy zapisane w projekcie znowelizowanej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym trafiły właśnie do konsultacji społecznych.

- Pracownikowi naukowemu lub naukowo - dydaktycznemu uczelni, który w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy w tej uczelni dokona wynalazku () przysługują prawa do wynalazku - zapisano w projekcie nowych przepisów.  Uprawnienia dotyczyć mają pracowników i doktorantów uczelni, instytutów PAN oraz instytutów badawczych, a także studentów - jako twórców praw własności intelektualnej.

Co to oznacza dla dentystów zatrudnionych w uniwersytetach medycznych? Przekazanie im praw majątkowych do wynalazków sprawi, że wdrażanie i komercjalizowanie wyników badań ma być dla nich bardziej opłacalne.

- Naukowcy, posiadając prawa majątkowe do wyników swoich badań, będą bardziej zainteresowani ich sprzedażą na rynku, ponieważ będzie się to przekładało na dodatkowe wynagrodzenie - przekonuje Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Zapewnia, że dochody z komercjalizacji wyników badań będą stanowić znaczący udział w zarobkach naukowców w Polsce. - Sprzedaż nawet jednego patentu może oznaczać zysk stanowiący wielokrotność rocznych zarobków na uczelni - dodaje Grabarczyk

Na zmianach mają zyskać również uczelnie. Nowe regulacje przenoszą prawa majątkowe na rzecz naukowców, ale gwarantują uczelni część dochodów z komercjalizacji badań. Jak wynika z projektowanych przepisów, uczelni przysługuje prawo do części dochodów z komercjalizacji w wysokości określonej w regulaminie, () nie niższej niż 10 proc. i nie wyższej niż 25 proc. tych dochodów.

Źródło: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
eduDENT   badania   szkolnictwo   Kariera  

POLECAMY W SERWISACH