Przerwa w nauczaniu stacjonarnym zostaje przedłużona o kolejne dwa tygodnie - do 26 kwietnia.

Premier Mateusz Morawiecki i minister edukacji poinformowali także, że egzamin ósmoklasisty i matury zostają przesunięte, odbędą się nie wcześniej niż w czerwcu, najprawdopodobniej w drugiej połowie; nowy termin egzaminów zostanie podany co najmniej na trzy tygodnie przed nim.

Minister edukacji odniósł się do kwestii rekrutacji do szkół wyższych i do szkół średnich. Poinformował, że dwa dni temu otrzymał pismo do konferencji rektorów, w którym wyraźnie sugerują oni, że dostosują terminy rekrutacji do nowego terminu egzaminu maturalnego.

- Rektorzy uczelni także zdają sobie sprawę, że sytuacja jest nadzwyczajna, przecież także na uczelniach funkcjonuje teraz nauczanie na odległość, jednocześnie uważają, że najlepszym sposobem rekrutacji, takim obiektywnym, który daje według tych samych parametrów porównywanie osiągnięć uczniów jest właśnie egzamin maturalny - powiedział. Dlatego wyraźnie sugerują, że zmienią terminarz rekrutacji, nie będzie on tak jak zwykle na samym początku wakacji, tylko będzie przedłużony o miesiąc, a nawet więcej, ale dostosują się do nowych terminów egzaminów maturalnych - dodał. (PAP)

Danuta Starzyńska-Rosiecka