PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Ranking: Warszawski Uniwersytet Medyczny najlepszy wśród uczelni medycznych

29-05-2013, 00:01
Ranking: Warszawski Uniwersytet Medyczny najelpszy wśród uczelni medycznych (fot. sxc.hu)
Ranking: Warszawski Uniwersytet Medyczny najelpszy wśród uczelni medycznych (fot. sxc.hu)
Warszawski Uniwersytet Medyczny zajął pierwsze miejsce wśród uczelni medycznych i piąte wśród - ogólnopolskich w rankingu naukowym uczelni akademickich opublikowanym w tygodniku Polityka. Podium uzupełniły uczelnie z Gdańska i Łodzi.

Ranking uwzględnia 86 uczelni akademickich posiadających uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w co najmniej dwóch dyscyplinach, uczelni które mają obowiązek prowadzenia działalności naukowej oraz publikowania jej rezultatów.

- Zajęcie przez nasz Uniwersytet miejsca w ścisłej czołówce rankingu najlepszych polskich uczelni jest potwierdzeniem znaczącego wkładu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w międzynarodowy dorobek naukowy czytamy w komunikacie prasowym WUM.

Zestawienie Polityki stanowi kompletny ranking naukowy uczelni akademickich w Polsce, a jednocześnie jest ono podsumowaniem indeksowanych osiągnięć naukowych polskich uczelni do 2012 r. Wybrane uczelnie oceniono na podstawie analizy naukometrycznej, której jednym z podstawowych parametrów była liczba publikacji indeksowanych, bazująca na tzw. indeksie Hirscha. W świecie naukowym został on przyjęty jako wiarygodna miara zdolności systematycznego publikowania ważnych (często cytowanych) artykułów. Indeks Hirscha mierzy równocześnie produktywność autorów, jakość oraz efektywność cytowań publikacji wywodzących się z danej uczelni. Indeksy Hirscha stanowią zarazem obiektywny miernik oceny wartości naukowej uczelni akademickich.

Ranking sporządzono między 22 a 25 kwietnia 2013 r. za pomocą narzędzia Web of Knowledge v.5.9-Web of Science. Okres badań publikacji obejmuje lata od początku istnienia bazy do 31 grudnia 2012 r., natomiast ich cytowania uwzględniono do daty sporządzania raportu włącznie.

 

Ranking "Polityki" - uczelnie medyczne (kliknij aby powiększyć)

[nggallery id=33]

Wiele rankingów, wiele prawd

Ci stomatolodzy, którzy lubią sprawdzać pozycję swojej Alma Mater mogą czasami czuć dyskomfort wynikający z mnogości rankingów. Zestawienia publikują Rzeczpospolita (pisaliśmy o tym kilka tygodni temu), Wprost, 27 maja poznaliśmy ranking tygodnika Polityka.  Któremu wierzyć, żadnemu, a może wszystkim?

Ranking publikowany przez Politykę jest efektem pracy zespołu naukowców z Uniwersytetu Zielonogórskiego. - Jest to ranking czysto naukowy, który może stanowić dobre uzupełnienie funkcjonujących w Polsce dorocznych rankingów szkół wyższych. Ten prowadzony wspólnie przez Perspektywy i Rzeczpospolitą, edukacyjny, przeznaczony jest dla kandydatów na studia. Z kolei ten prowadzony przez tygodnik Wprost jest rankingiem uczelni, których absolwenci są najbardziej poszukiwani przez pracodawców. To prawda, że dobra dydaktyka jest często w najlepszych uczelniach wynikiem wysokiego poziomu badań naukowych. Jednakże nie zawsze tak bywa i dlatego ranking naukowy uczelni może być przydatnym, a nawet pożądanym dopełnieniem obrazu szkolnictwa wyższego w Polsce wyjaśniają różnice twórcy omawianego zestawienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
eduDENT   Warszawski Uniwersytet Medyczny   Studia  

POLECAMY W SERWISACH