
- Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi nadal nie ujawnia pytań z egzaminów specjalizacyjnych
- Dyrektor CEM powinien upublicznić pytania i odpowiedzi z PES, bo taki jest prawomocny wyrok WSA, wzmocniony postanowieniem NSA, uznającym w tej sprawie bezczynność ze strony Centrum
- Na prośbę prezesa NRL Łukasza Jankowskiego o wykonanie uprawomocnionego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 28 września 2021 r. dyrektor CEM odpowiada, że będzie to możliwe jedynie odpłatnie
- Należność za pytania i odpowiedzi testowe PES ma uiścić Naczelna Izba Lekarska

Czytaj więcej
Problemy psychiczne lekarzy. Zbyt często bagatelizowaneDostęp do pytań i odpowiedzi z PES. Obowiązkiem CEM
Pomimo wyroku WSA z 2021 r., nakazującego upublicznienie pytań i odpowiedzi z PES do tej pory Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi tego wyroku nie wykonało.
Prezes NRL Łukasz Jankowski przypomniał, że wyrokiem z 14 grudnia 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną dyrektora CEM w Łodzi od wyroku WSA w Łodzi z 2021 r. NSA uznał, że brak jest podstaw do odmowy upublicznienia pytań egzaminacyjnych wraz z poprawnymi odpowiedziami.
W wyroku stwierdzono m.in., że dostęp do testów wykorzystanych na egzaminie służy nie tylko osobom przygotowującym się do egzaminu, ale także ochronie interesu całego społeczeństwa, dzięki umożliwieniu kontroli nad jakością pytań, a w konsekwencji sposobu przygotowania lekarzy do wykonywania zawodu.
Prezes NRL Łukasz Jankowski zwrócił się do p. o. Dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych dr. hab. n. praw. Rafała Kubiaka z prośbą udostępnienie pytań egzaminacyjnych wraz z poprawnymi odpowiedziami z Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (dla wszystkich specjalności), z ostatnich pięciu lat w sesji wiosennej i jesiennej.
Jawne pytania i odpowiedzi z PES. Jedynie odpłatnie
Dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych dr. hab. n. praw. Rafał Kubiak w oficjalnym piśmie skierowanym do prezesa Łukasza Jankowskiego odpowiedział, że wyrok sądu wykona i udostępni pytania. Nie zostaną jednak opublikowane na stronie CEM, ale przekazane NIL. Warunkiem jest opłacenie przez NIL kosztów przygotowania skanów pytań.
Rafał Kubiak wyjaśnia, że udostępnienie pytań, o które prosił NIL wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów przez CEM, wynikających ze sposobu ich udostępniania. Koszty te obejmują odszukanie w archiwum CEM żądanych materiałów i ich przygotowanie w formie skanu/pdf, który następnie zostanie przesłany elektronicznie do NIL.
- Materiały te obejmują ok. 320 testów egzaminacyjnych, po ok. 30 stron każdy. Łączna liczba stron formatu A-4 - ok. 4800. Dodatkowo konieczne będzie przygotowanie kluczy poprawnych odpowiedzi. Wartość opłaty zostanie ustalona przez CEM na kwotę 5 649,60 zł, z uwzględnieniem stawki godzinowej wynagrodzenia pracowników przygotowujących wnioskowane materiały, wylicza w dyrektor CEM w piśmie do prezesa NIL, które Izba opublikowała na Twitterze.
Dyrektor CEM podkreśla również, że nieuiszczona kwota zostanie ściągnięta w drodze egzekucji administracyjnej, do czego podstawę daje np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dn. 17 lutego 2015 r., sygn. akt: I SA/G1 1151/14, LEX nr 1652445.
Jednocześnie dyrektor CEM powiadomił, że wyznacza termin na rozpatrzenie wniosku na 31 marca 2023 r. stosownie do treści art. 13 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej, jak informuje Rynek Zdrowia.
Komentarze