Obóz integracyjno-szkoleniowy Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii odbędzie się 8-12 września 2021 r., w Gdańsku.

Wśród atrakcji obozu są dwa warsztaty szkoleniowe.

Fotografia stomatologiczna – to proste - poprowadzi ten warsztat dr n. med. Leszek Szalewski, opiekun lubelskiego oddziału PTSS.

Fotografia stomatologiczna to istotny element w dzisiejszej pracy lekarza dentysty.  Potrzebna jest zatem wiedza, w jaki sposób wykonywać prawidłowe zdjęcia, które nie tylko ułatwią kontakt z pacjentem, ale także umożliwią śledzenie efektów pracy dentysty.

Każdy uczestnik warsztatów nauczy się wykonywać zdjęcia zewnątrzustne i wewnątrzustne. Pozna tajniki dokumentacji fotograficznej, akcesoria przydatne do wykonywania zdjęć, a także dowie się jakich błędów należy unikać. 

Dr n. med. Leszek Szalewski absolwent  Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w 2014 r. uzyskał tytuł naukowy doktora nauk medycznych pod opieką prof. Ingrid Różyło-Kalinowskiej.  Jest autorem i współautorem ponad 80 prac naukowych oraz wielu doniesień zjazdowych wygłaszanych na krajowych oraz międzynarodowych konferencjach naukowych. Prowadzi kursy z fotografii stomatologicznej w całej Polsce. Ukończył warsztaty u światowej sławy wykładowców takich jak Milos Miladinov i Silvestre Ripoll. 

Praktyczna endodoncja maszynowa i mikroskopowa warsztat poprowadzą  lek. dent Marcin Ofiara i lek. dent. Jakub Szuwara.

Mikroskop jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym we współczesnej endodoncji. Pozwala na zwiększenie precyzji i lepszą skuteczność leczenia. Warsztat będzie składał się z części teoretycznej i praktycznej.

W części teoretycznej zostaną poruszone zagadnienia takie jak:
- analiza trudności leczenia,
- klasyfikacja zębów do leczenia endodontycznego,
- diagnostyka RTG,
- praca w powiększeniu,
- odnajdowanie kanału MB2,
- trepanacja zębów,
- pomiar długości roboczej,
- instrumentarium endodontyczne,
- charakterystyka ruchów,
- sekwencje pracy pilnikami,
- skuteczna irygacja,
- wypełnienie kanałów metodą termiczną.

Część praktyczna umożliwi każdemu z uczestników indywidualnie opracowanie kanałów korzeniowych przy użyciu mikroskopu i endomotoru. Warsztaty będą przeprowadzone na usuniętych zębach, które następnie będą wypełnione metodą termiczną.

Każdy uczestnik otrzyma dyplom po zakończeniu warsztatu.