PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

PTSS przeciwne zakazowi picia i jedzenia podczas LDEK

ms
29-08-2020, 08:07
PTSS przeciwne zakazowi picia i jedzenia podczas LDEK PTSS o zakazie jedzenia i picia podczas LDEK
W świetle komunikatów otrzymywanych mailowo w ostatnich dniach przez osoby podchodzące do Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego, w ślad za stanowiskiem prof. Andrzeja Matyji, Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, protestujemy przeciwko zasadom przyjętym przez kierownictwo CEM w sprawie uniemożliwienia spożywania napojów i jedzenia w czasie LDEK – czytamy w komunikacie PTSS.

Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii w piśmie do dyrektora CEM w taki sposób informuje o zaistniałej sytuacji, cytując na początku przesłaną do zdających wiadomość:

...jeśli osoba zdająca będzie ze względów zdrowotnych musiała napić się lub spożyć posiłek, będzie to dopuszczalne. Jednakże powinna bezpośrednio przed egzaminem poinformować o takiej potrzebie Przewodniczącego Zespołu Egzaminacyjnego. Następnie, gdy będzie chciała skorzystać z tej możliwości, powinna przez podniesienie ręki zasygnalizować taką chęć. Wówczas będzie mogła napić się lub spożyć posiłek w miejscu i w sposób zapewniający zachowanie warunków sanitarnych, wskazanych przez Przewodniczącego Zespołu.”

Uważamy powyższe zalecenia za absurdalne. Posiadanie przy sobie butelki wody i napicie się powoduje konieczność uchylenia maseczki na dosłownie kilka sekund. Skoro jest możliwe uchylenie na chwilę maseczki celem weryfikacji tożsamości, to tak samo powinno być możliwe uchylenie jej celem spożycia napoju lub pokarmu.

Jakie względy zdrowotne miałyby powodować umożliwienie lub nieumożliwienie egzaminowanemu skorzystanie z tego “przywileju”? Jak te względy zdrowotne miałyby być weryfikowane? Wszak każdy egzaminowany, również zupełnie zdrowy, będzie w tym dniu w stanie szczególnym – ogromnego stresu i zmęczenia. Nie można uzyskać wcześniej zaświadczenia lekarskiego na taką przypadłość, a stres, jak wiemy, może prowadzić do zawrotów głowy, omdleń, potęgowanych jeszcze odwodnieniem.

Ponadto, opisana zasada znacząco wydłuża cały proces pożywienia się podczas egzaminu, ponieważ powoduje przynajmniej kilka minut spędzonych poza arkuszem egzaminacyjnym, czyli odejście od biurka i wyjście ze stanu skupienia, niezbędnego do tego, aby ze zrozumieniem i dokładnie wczytywać się w treść pytań. W sytuacji posiadania butelki wody na biurku – napić się można bezwiednie. 4 godziny na 200 pytań to i tak niedługi czas na napisanie egzaminu i skracanie go takimi zaleceniami uważamy za skandaliczne.

Chcielibyśmy również zwrócić uwagę na zapis dotyczący odbywania egzaminu w rękawiczkach. O ile na czas podpisywania się na listach i przejścia po częściach wspólnych rękawiczki są wskazanym środkiem ochrony osobistej, to już po zajęciu miejsca i otrzymaniu arkusza egzaminacyjnego są niepotrzebne, a już po godzinie spowodują u zdającego znaczny dyskomfort.

Jak Państwo zapewniają, środki bezpieczeństwa w postaci utrzymania odpowiednich odległości między zdającymi będą zachowane, dlatego spożywanie wody czy pożywienia powinno być możliwe. To właśnie odpowiednia odległość między osobami znajdującymi się w jednej przestrzeni, według wszelkich doniesień naukowych, jest najważniejsza w profilaktyce zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Dlatego wnosimy o zmianę stanowiska i umożliwienie wniesienia napojów i jedzenia na salę egzaminacyjną.

Prosimy pamiętać, że ten egzamin zdają lekarze, którzy zdają sobie sprawę z sytuacji epidemiologicznej i wagi zachowania reżimu sanitarnego. To ostatnia grupa społeczna, która mogłaby nadużywać możliwości uchylenia maseczki celem spożycia napoju lub krótkiego posiłku.

W imieniu zarządu PTSS, Anna Chirkowska wiceprezydent ds. Kontaktu z Organizacjami Zewnętrznymi Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
LDEK   PTSS   CEM  

POLECAMY W SERWISACH