PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

PTS weszło w drugie 70-lecie

Autor: miro • Źródło: ms
27-11-2021, 12:09
PTS weszło w drugie 70-lecie Jubileusz 70-lecia PTS (fot. PTS)
Polskie Towarzystwo Stomatologiczne w jedyny możliwy sposób weszło w kolejne 70-lecie - bogatym program merytorycznym jubileuszowej sesji naukowej, przeznaczonej zarówno dla lekarzy dentystów, jak i asystentek i higienistek stomatologicznych.
  • Korzyści stosowania skanera wewnątrzustnego i cyfrowych wycisków, rola lekarzy dentystów w diagnostyce nowotworów obszaru głowy i szyi, periodontologiczna chirurgia rekonstrukcyjna – możliwości i ograniczenia to tylko trzy z wielu zagadnień poruszanych podczas jubileuszu PTS.
  • Podczas jubileuszu PTS można było wziąć udział w serii warsztatów.
  • VI Zjazd Higienistek i Asystentek Stomatologicznych – częścią jubileuszu PTS.

Sesja naukowa w ramach jubileuszu, który zorganizowano w łódzkim hotelu Double Tree by Hilton (27 i 28 listopada 2021 r.), w dużej mierze poświęcona była coraz bardziej rozpowszechnionym w stomatologii technologiom cyfrowym.

Jubileuszowe wykłady PTS

Dr Michał Nawrocki podczas inauguracyjnego wykładu podzielił się z uczestnikami swoim wieloletnim doświadczeniem w pracy z protokołem cyfrowym.

Z jego prezentacji można było dowiedzieć się, jakie korzyści przynosi stosowanie skanera wewnątrzustnego i cyfrowych wycisków, a także jakie możliwości dla leczenia protetycznego daje współczesna technologia cyfrowa.

Lek. dent. Paweł Szuba-Paszkiewicz w kolejnym wykładzie skupił się na cyfrowej implant protetyce.

Jak podkreślał, implanty dentystyczne stały się ważnym środkiem leczenia we współczesnej stomatologii, a procedury wspomagane komputerowo odgrywają coraz większą rolę w codziennej praktyce dentystycznej. Nie ma więc sprzeczności w korzystaniu z nowoczesnej technologii komputerowej i nowych materiałów w równym stopniu dla młodych, jak i starszych ludzi.

Nie do przecenienia jest rola lekarzy dentystów w diagnostyce nowotworów obszaru głowy i szyi, o czym w swoim wykładzie opowiadał dr hab. n. med. Mariusz Szuta.

Omówił on procedury z zakresu chirurgii onkologicznej głowy i szyi, zarówno te wykonywane przez chirurgów szczękowo-twarzowych, jak i otolaryngologów. Jak podkreślał, poza rolą typowo leczniczą, zabiegi tego typu powinny obejmować również fazę rekonstrukcyjną, której zadaniem jest niwelowanie skutków wielopłaszczyznowego kalectwa czynnościowego oraz estetycznego spowodowanego rozległym wycięciem nowotworu. Współczesna chirurgia rekonstrukcyjna jest w stanie idealnie odwzorować kształt i objętość utraconych tkanek twardych i miękkich dzięki procedurom wspomaganym komputerowo, co znacznie poprawia chorym pooperacyjną jakość życia.

Zakończeniem sesji przedpołudniowej był wykład dr. n. med. Daniela Ciapińskiego, który omawiał zagadnienie zabiegu podnoszenia dna zatoki szczękowej (tzw. sinus lift).

Prezentacja skupiona była na diagnostyce, kwalifikacji pacjenta do zabiegu, doborze techniki, a także postępowaniu w przypadku powikłań podczas zabiegów sinus lift, tak aby uzyskiwać przewidywalne i długoterminowe efekty leczenia.

POLECAMY W SERWISACH