PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

PTS świętuje swój jubileusz

Autor: nieck • Źródło: en
26-11-2021, 10:37
PTS świętuje swój jubileusz Jubileusz PTS (fot. FB PTS)
26 i 27 listopada Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, największa w kraju organizacja naukowa, zrzeszająca polskich lekarzy dentystów (ale także innych uczestników branży), świętuje w Łodzi 70. rocznicę powstania.

Długo oczekiwane święto polskiej stomatologii - obchody jubileuszu 70-lecia PTS rozpoczęły się!

- 70 lat to niewątpliwie piękny wiek dla każdej organizacji. Z dumą przeglądamy karty historii spisanej przez twórców PTS oraz ich następców. Takim samym szacunkiem darzymy ich sukcesy na szczeblu krajowym jak i lokalnym. Z okolicznościowych zdjęć, pism i czasopism mówią do nas twarze, które często były dla nas autorytetami, mentorami, ojcami rozwoju polskiej stomatologii. Tak jak kiedyś, i dziś, podziw budzi ich chęć tworzenia wspólnoty. Doceniamy także ich naukową ambicję i dążenia do unowocześniania naszego zawodu, mówiła prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, zapraszając na listopadową uroczystość.

Jubileusz będzie obchodzony  w wielu wymiarach, ale przede wszystkim edukacyjnym. Uczestnicy tego święta spotkają się  na dwudniowej konferencji naukowej.

Organizatorzy zapowiadają udział wielu wybitnych  gości, a wśród nich są (kolejność alfabetyczna):
- Andrzej Cisło wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej,
- prof. dr hab. Marzena Dominiak - prezydent PTS,
- prof. dr hab. Bartłomiej W. Loster - były prezydent PTS,
- prof. dr hab. Mariusz Lipski,
- prof. dr hab. Małgorzata Pietruska,
- prof. dr hab. Jan Krzysztof Pietruski,
- prof. dr hab. Krzysztof Simon kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu,
- Iwona Świętkowska wiceprezes ds. Stomatologii Dolnośląskiej Izby Lekarskiej,
- prof. Svante Twetman,
- dr n.med. Agnieszka Ruchała-Tyszler – przewodnicząca Komisji Stomatologicznej Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie,
- dr n.med. Łukasz Tyszler- wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie,
- prof. dr hab. Marek Ziętek - prezydent honorowy Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Piątek 26 listopada zakończy się wieczorem integracyjnym, który będzie miał część oficjalną, ale przede wszystkim ma być okazją do dobrej zabawy.  Wieczór poprowadzi Bartek Jędrzejak, prezenter z TVN, zaś gwiazdą wieczoru będzie Andrzej Piaseczny z zespołem.

Burzliwa historia PTS

Z okazji jubileuszu powstała specjalna  witryna - Historia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.  A jest co upamiętniać bo PTS to także historia – interesująca, niekiedy burzliwa, a na pewno warta przybliżenia kolejnym, wchodzącym do zawodu pokoleniom lekarzy dentystów. 

Pod adresem historia.pts.net.pl, znaleźć można także sylwetki kolejnych dziesięciorga Prezydentów Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Pierwszy w tym gronie prof. Aleksander Ujejski z Akademii Medycznej w Warszawie został wybrany na funkcję prezydenta w 1953 roku – dwa lata po powołaniu do życia PTS. 

Wybór kolejnych szefów PTS oznaczał również zmianę siedziby zarządu Towarzystwa – zostawał nim ośrodek akademicki, z którym zawodowo związany był nowo wybrany prezydent. W związku z tym trzykrotnie siedzibą władz Towarzystwa była Warszawa, dwa razy Katowice i Wrocław, raz – Szczecin, Łódź oraz Kraków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH