PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

PTS: lekarz dentysta może uratować życie pacjenta

Autor: nieck • Źródło: kan
16-08-2019, 10:52
PTS: lekarz dentysta może uratować życie pacjenta Dr n. med. Karolina Babiuch, periodontolog, Uniwersytecka Klinika Stomatologiczna w Krakowie (fot. PTS)
Każdego roku na świecie diagnozuje się około 17 mln nowych przypadków nowotworów złośliwych, a rak jamy ustnej znajduje się na 12. pozycji wśród najczęściej występujących.

- Współczynniki pięcioletniej przeżywalności dla pacjentów z rakiem jamy ustnej, od wielu lat, kształtują się na niezmienionym poziomie 50 proc. Dlaczego tak się dzieje? Na pewno nie dlatego, że jama ustna jest niedostępna do badania, na pewno nie dlatego, że rak jamy ustnej jest trudny do zdiagnozowania, ale dlatego, że na początkowym etapie rozwoju nie powoduje żadnych dolegliwości – tłumaczy dr n. med. Karolina Babiuch, specjalista w dziedzinie periodontologii, Uniwersytecka Klinika Stomatologiczna w Krakowie, wykładowca 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej.

Rak jamy ustnej nie jest najczęściej występującym nowotworem, jednak większość przypadków jest diagnozowana na bardzo zaawansowanym etapie rozwoju choroby. Na początkowym etapie rozwoju choroba nie powoduje żadnych dolegliwości. Takie objawy jak ból, problemy z przyjmowaniem pokarmu, problemy z mową, zaburzenia ruchomości języka, pojawiają się u pacjenta dopiero na tych najbardziej zaawansowanych etapach rozwoju choroby i dopiero wtedy ten pacjent zgłasza się do lekarza. To bezpośrednio przekłada się na rokowanie. 

Stąd taka ogromna lekarzy dentystów w profilaktyce onkologicznej. Dentysta może zaobserwować na błonie śluzowej jamy ustnej pewne zmiany morfologiczne. Widząc zmianę białą, zmianę czerwoną, nawet najmniejsze owrzodzenie czy guzek, które nie ustępują pomimo wyeliminowania potencjalnej przyczyny w okresie 2-3 tygodni, lekarz powinien wdrożyć dalszą diagnostykę. Mając świadomość, że  pacjenci zgłaszają się na kontrole stomatologiczne przynajmniej raz w roku, poświęcając dodatkowe 5 minut na dokładne badanie błony śluzowej jamy ustnej, dentysta jest w stanie uratować komuś życie – mówi dr n. med. Karolina Babiuch.

Więcej: pts.net.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   szkolenia   e-system   e-recepta  

POLECAMY W SERWISACH