PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Przesunięcie PES coraz bliżej?

Autor: miro • Źródło: ms
16-03-2021, 09:05
Przesunięcie PES coraz bliżej? Adam Niedzielski minister zdrowia (foto: Fotolia/PTWP)
Minister zdrowia Adam Niedzielski nie wyklucza przesunięcia części ustnej Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego, oczywiście ze względu na szczególną sytuację pandemiczną.

- Zwróciłem się do konsultantów krajowych, aby termin ustnego PES był w bezpośrednim następstwie egzaminu pisemnego – powiedział Adam Niedzielski. Odstęp miedzy jednym a drugim egzaminem ma być nie większy niż dwa tygodnie. Resort raczej skłania się do decyzji, aby ten egzamin przesunąć, a nie go odwoływać. Decyzja ma zapaść na dniach.

Kilka dni wcześniej (12 marca) Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia na pytanie o zasadność zrezygnowania z przeprowadzania części ustnej PES odpowiedział, że w tej chwili nie rozważa się takiej możliwości. Tym samym przedstawiciel MZ nie podzielił poglądu, że w trudnej sytuacji epidemicznej lekarze - znajdujący się na końcowym etapie specjalizacji - mogliby, zamiast stawać do egzaminów, zacząć leczyć pacjentów.

Wojciech Andrusiewicz przypomniał, że wielu lekarzy zdało już egzaminy specjalizacyjne, także te w części ustnej. Trudno wprowadzić rozwiązanie, w którym obowiązywałyby dwie różne zasady uzyskiwania tytułu specjalisty, aczkolwiek – zależnie od rozwoju sytuacji - każda decyzja w tej sprawie jest możliwa do zastosowania – dodał rzecznik MZ.

Samorząd lekarzy i lekarzy dentystów jeszcze w lutym występował o zwolnienie lekarzy, przystępujących w sesji wiosennej do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego, z części ustnej tego egzaminu.

Jak podkreślał prezes NRL Andrzej Matyja, prośba podyktowana jest troską o bezpieczeństwo zarówno przystępujących do części ustnej PES, jak również ich pacjentów. Przewidując narastające obciążenie systemu ochrony zdrowia należy podejmować takie decyzje i działania, które zminimalizują ryzyko ograniczenia jego wydolności, w szczególności w skutek zachorowań personelu medycznego - uważa NRL.

Jest to tym bardziej istotne, że nadal nie zostało zakończone szczepienie przeciwko COVID-19 grupy „zero”, co oznacza, że wśród przystępujących do części ustnej PES mogą znaleźć się osoby w dalszym ciągu bezbronne wobec wirusa.

Wokół ustnej części PES trwa spór od kilku tygodni. Porozumieniem Rezydentów także apelowało o to, aby zrezygnować z wiosennej części PES. Lekarze argumentowali, że w trakcie III fali pandemii każdy lekarz jest na wagę złota, a egzaminy wyjmą z systemu około 3 tys. lekarzy, którzy mogliby w tym czasie leczyć lub szczepić.

Minister zdrowia przyznał, że są wnioski ze strony lekarzy rezydentów o odwołanie części ustnej PES w tej sesji. Adam Niedzielski zaznaczył, że 80 proc. młodych lekarzy jest już zaszczepionych w związku z tym nie ma nie ma dużego ryzyka, iż egzamin ustny spowoduje wzrost zakażeń koronawirusem. O reakcji na decyzje związane z przesunięciem terminów PES pisaliśmy w tekście 
Warszawa: OIL pisze do ministra zdrowia w sprawie PES.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu rzecznik szef resortu Wojciech Andrusiewicz mówił, że egzamin się odbędzie w normalnym terminie, bo część lekarzy z niektórych specjalizacji już taki egzamin złożyła i nie widzi powodu by traktować różnie lekarzy.

Harmonogram PES, będący w kręgu zainteresowania lekarzy dentystów.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Ministerstwo Zdrowia   CEM   PES   Adam Niedzielski   Wojciech Andrusiewicz  

POLECAMY W SERWISACH