
- Prof. Mieszko Więckiewicz, jeden z odkrywców genetycznego podłoża bruksizmu i bezdechu sennego, z nominacją profesorską
- To jeden z najmłodszych naukowców z najwyższym tytułem naukowym w historii polskiej medycyny
- Prof. Mieszko Więckiewicz jest czwartym polskim lekarzem dentystą, przyjętym do prestiżowego towarzystwa International College of Dentists

Czytaj więcej
Aparat ortodontyczny. Leczenie do końca życiaProf. Mieszko Więckiewicz jest jednym z najmłodszych profesorów w medycynie (tytuł uzyskał w wieku 35 lat). Młody naukowiec reprezentuje czwarte pokolenie stomatologów w rodzinie.
W 2020 r. badanie to zostało opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports, należącym do Grupy Wydawniczej Nature.
Uczony jest jednym z odkrywców związków bruksizmu sennego z ogólnoustrojowym stanem zapalnym, sennością, stresem oraz zaburzeniami hormonalnymi, które zostały opisany w czasopiśmie Nature and Science of Sleep.
Odkrycie to zostało zauważone w 2021 r. przez jeden z największych na świecie portali internetowych poświęconych medycynie czyli MEDPAGE TODAY, który opublikował artykuł dotyczący tego badania.
Nominowany klinicznie specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu zaburzeń skroniowo-żuchwowych, bólu ustno-twarzowego oraz stomatologicznej medycynie snu i kompleksowych protetycznych rekonstrukcjach uzębienia.
Jako naukowiec zajmuje się m.in.:
- etiologią,
- diagnostyką i leczeniem zaburzeń czynnościowych układu stomatognatycznego,
- stomatologiczną medycyną snu,
- badaniem nowoczesnych i eksperymentalnych materiałów, mających zastosowanie w stomatologii.
Prof. dr hab. n. med. Mieszko Więckiewicz został czwartym polskim lekarzem dentystą, przyjętym do prestiżowego towarzystwa International College of Dentists.
- Trzykrotny laureat różnych programów stypendialnych, które umożliwiły mu prowadzenie projektów naukowych w Niemczech.
- Odbył praktyczne szkolenia podyplomowe z zakresu artykulacji, okluzji i szyn zwarciowych w renomowanych ośrodkach w Austrii i Niemczech.
- Siedmiokrotnie otrzymywał Nagrody Indywidualne I Stopnia Rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu za ważne i twórcze osiągnięcia w pracy naukowej.
- Ukończył zaawansowane szkolenie z zakresu diagnostyki i leczenia dysfunkcji narządu żucia na Uniwersytecie Kentucky w USA pod kierunkiem prof. Jeffreya P. Okesona.
- Członek rad naukowych czasopism: BMC Musculoskeletal Disorders, Journal of Clinical Medicine, BMC Oral Health, Healthcare, Frontiers in Neurology, Frontiers in Psychiatry oraz Journal of Stomatology.
- Ukończył specjalistyczne szkolenie w zakresie diagnostyki chorób stawów skroniowo-żuchwowych i mięśni narządu żucia zgodne z międzynarodowymi kryteriami diagnostycznymi dla zaburzeń skroniowo-żuchwowych (Diagnostic Criteria for Temporomandibular Disorders, DC/TMD) w San Francisco, USA.
- Odbył staże w Zakładzie Bólu Ustno-twarzowego Uniwersytetu w Tel Awiwie (Izrael) oraz w Klinice Bólu Ustno-twarzowego Uniwersytetu Kentucky (USA).
- Jest członkiem międzynarodowych towarzystw naukowych:
International Association for Dental Research,
European Academy of Orofacial Pain and Dysfunction
International College of Dentists.
Pracuje na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, a od 2012 r. jest wykładowcą wizytującym w Katedrze Protetyki Stomatologicznej Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie.
Komentarze