PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Prof. Mansur Rahnama wybrany do grona członków Rady Doskonałości Naukowej

Autor: miro • Źródło: ms
10-05-2019, 10:22
Prof. Mansur Rahnama wybrany do grona członków Rady Doskonałości Naukowej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Wybór członków Rady Doskonałości Naukowej to - rzec można - historyczne wydarzenie w świecie nauki. Szczęśliwie się stało, że w sposób szczególny dotyka ono branżę stomatologiczną, a to za sprawą, reprezentującego Uniwersytet Medyczny w Lublinie, prof. zw. dr hab. n. med. Mansura Rahnama, krajowego konsultanta do spraw chirurgii stomatologicznej.

Tak się ułożyło, że jest on pierwszym lekarzem dentystą w Radzie Doskonałości Naukowej. Zgodnie ze statutem RDN, prof. Mansur Rahnama będzie oczywiście reprezentował całe środowisko uczonych funkcjonujących w obszarze nauk medycznych - nie tylko lekarzy dentystów.

Prof. Mansur Rahnama znalazł się w trójce wybrańców, na których w tajnym głosowaniu padło najwięcej wskazań spośród 23 kandydatów – osób z najwyższym autorytetem w dziedzinie nauk medycznych. Wybór nie był dziełem przypadku, gdyż dokonali go naukowcy z tytułami profesorów i doktorów habilitowanych.

Obsada Rady Doskonałości Naukowej będzie składem historycznym, choćby dlatego, że RDN 1 czerwca 2019 r. zainauguruje działalność, zastępując po raz pierwszy Centralną Komisję ds. Stopni i Tytułów. Rada to jedno z instytucjonalnych ogniw tak zwanej Konstytucji dla Nauki, przekształcającej w dużej mierze system szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce. Czy nowe rozwiązania się sprawdzą? Jest na to szansa. Będzie to realne gdy uzyskanie stopnia lub tytułu naukowego stanie się naturalną pochodną realizacji najwyższych standardów jakości badań. Nie zawsze proces ten przebiegał bez zakłóceń.

Niegdyś Centralna Komisja była zdominowana przez najstarsze pokolenie naukowców, którzy nie często byli na bieżąco z mechanizmami funkcjonowania nauki globalnej. Bywało i tak, że władze wydziałów uczelni uzgadniały zasady głosowania, aby mieć w Komisji swojego przedstawiciela. Teraz ma się to zmienić, gdyż uprawnionych do wyłaniania członków RDN jest blisko 40 tysięczna grupa naukowców.

Prof. Mansur Rahnama zdaje sobie sprawę z tego, że na nowym gremium ciąży wyjątkowa odpowiedzialność za rozwój kadry naukowej w Polsce.

Wyboru gratulujemy i cieszymy się, że lekarz dentysta będzie reprezentował w RDN obszar nauk medycznych. To budujące, iż branża stomatologiczna nie jest w świecie nauki zapomnianą dyscypliną. Przez najbliższe cztery lata będzie o tym przypominała osoba prof. Mansura Rahnama.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH