Prof. Jan Potempa uhonorowany za badania chorób przyzębia otwierające drogę do terapii choroby Alzheimera

Clinical Research Awards jest przyznawana za najwybitniejszy opublikowany artykuł naukowy o bezpośrednim znaczeniu klinicznym w dziedzinie periodontologii. Praca powinna zawierać nowe informacje możliwe do zastosowaniu w diagnozie lub leczeniu pacjentów z chorobami przyzębia. Za taką został uznany artykuł "Porphyromonas gingivalis in Alzheimer’s disease brains: Evidence for disease causation and treatment with small-molecule inhibitors" autorstwa zespołu prof. Jana Potempy opublikowany na łamach "Science Advance" w styczniu 2019 roku.
Naukowcy po raz pierwszy wykazali w nim przekonywujące dowody na to, że bakterie wywołujące paradontozę mogą mieć wpływ na rozwój choroby Alzheimera. Dodatkowo pokazali obiecujące badania nad nowym lekiem (firma Cortexyme) blokującym działanie toksyn bakteryjnych P. gingivalis, który to obecnie jest testowany w drugiej fazie badań klinicznych. O tych badaniach prof. Jan Potempa opowiadał w wywiadzie: Alzheimer jako periodontogenne zapalenie mózgu, którego udzielił infoDENT24.pl.
Prof. Jan Potempa jest międzynarodowej sławy biochemikiem i mikrobiologiem prowadzącym badania nad bakteriami wywołującymi choroby przyzębia. Od 2005 roku kieruje Zakładem Mikrobiologii WBBiB UJ, a od 2009 roku jest również profesorem w Departamencie Zdrowia i Rehabilitacji Jamy Ustnej Szkoły stomatologii Uniwersytetu w Louisville w USA. Badania prof. J. Potempy dotyczą roli bakterii Porphyromonas gingivalis w powstawaniu i rozwoju paradontozy. Wraz ze współpracownikami wyizolował i scharakteryzował 7 enzymów degradujących białka produkowanych przez tę bakterię, w tym gingipainy. Odkrycia prof. J. Potempy zmieniły podstawy myślenia o genezie zapalenia tkanek przyzębia, a wyniki jego badań mogą prowadzić do opracowania bardziej skutecznych leków zwalczających paradontozę, a przez to do obniżenia ryzyka chorób związanych z tą chorobą. Za swoją pracę został uhonorowany wieloma nagrodami i wyróżnieniami, w tym m.in. Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Dr Małgorzata Benedyk-Machaczka obroniła doktorat w 2007 roku na Wydziale Chemii i Farmacji Uniwersytetu w Műnster w Niemczech. W 2011 roku, po odbyciu stażu w Instytucie Immunologii tamtejszej uczelni, dołączyła do WBBiB UJ jako stypendystka programu Team FNP. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół wykorzystania modeli zwierzęcych w badaniach mechanizmów leżących u podstaw klinicznych i epidemiologicznych powiązań między bakteryjnym zapaleniem przyzębia a chorobami ogólnoustrojowymi człowieka. Ostatnio wykazała znaczenie proteaz cysteinowych (gingipain) produkowanych przez Porphyromonas gingivalis w powstawaniu zmian neurodegeneracyjnych w mózgu myszy podobnych do tych obserwowanych w chorobie Alzheimera.
Dr hab. Piotr Mydel ukończył studia medyczne w 2000 roku i w 2006 roku w obronił doktorat na WBBiB UJ. Od 2015 roku jest zatrudniony w Zakładzie Mikrobiologii UJ, w którym stworzył grupę badawczą zajmującą się badaniem post-translacyjnych modyfikacji białek w kontekście przewlekłych stanów zapalnych. Od 2010 roku do chwili obecnej był kierownikiem 13 projektów badawczych oraz koordynatorem w projektach konsorcyjnych z ramienia Komisji Europejskiej. Realizowane przez jego zespół badania obejmują stosunkowo różnorodną tematykę skupioną jednak wokół etiologii oraz nowatorskich metod leczenia przewlekłych chorób zapalnych ze szczególnym uwzględnieniem reumatoidalnego zapalenia stawów oraz paradontozy.

CZYTAJ TAKŻE:
» Od czego zależy przebieg COVID-19. Naukowcy odpowiadają
techDENT» OW NFZ w Zielonej Górze unieważnił 24 konkursy na usługi stomatologiczne
newsDENT» Antykoncepcja oddziałuje na dziąsła. Jak przeciwdziałać problemom
techDENT» Badania, które mogą zrewolucjonizować stomatologię. Zaproszenie polskich dentystów do współpracy
techDENT
-
Zatrucie po kontakcie z wodą z Odry? Co z płynem Lugola. Komunikat aptekarzy
newsDENT -
Trwa batalia o prawo pracy dla niezaszczepionego dentysty
newsDENT -
Specjalizacje lekarskie. Tak mają wyglądać. Projekt rozporządzenia MZ
eduDENT -
Od czego zależy przebieg COVID-19. Naukowcy odpowiadają
techDENT -
Dla kogo nakładki ortodontyczne. Coraz więcej firm promuje plany leczenia
techDENT -
Dynamika cen usług stomatologicznych w lipcu. Najwyższa w ochronie zdrowia
bizDENT -
Dla medyków IV dawka szczepionki przeciwko COVID-19 od 17 sierpnia
newsDENT -
Ogólnopolski programu profilaktyki stomatologicznej młodzieży. Zmiany na liście realizatorów
newsDENT
-
Minimalne wynagrodzenia: higienistki dentystycznej i asystentki stomatologicznej. Tak mają być liczone
lexDENT -
Czy dentysta na NFZ może pobierać opłaty? Stanowisko Funduszu nie pozostawia wątpliwości
lexDENT -
Nieudane leczenie ortodontyczne. Pozew o 30 tys. zł. Sąd ocenia winę ortodontki
lexDENT -
Będą certyfikaty umiejętności zawodowej lekarzy. Dla kogo i na jakich zasadach? Jest projekt rozporządzenia ministra zdrowia
lexDENT -
Kontrola sanepidu w gabinecie dentystycznym. Długa lista uchybień, a dentysta w sądzie
lexDENT -
Tragiczna śmierć lekarki zastraszanej przez antyszczpionkowców. Mocny komentarz ministra zdrowia
newsDENT -
Czy pacjent może dochodzić od NFZ zwrotu kosztów leczenia?
lexDENT -
Dynamiczny wzrost cen usług stomatologicznych. Powrót Polaków do dentysty na NFZ
bizDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Bielsko-Biała, śląskie -
lekarz dentysta
Marki, mazowieckie -
lekarz dentysta
Zielona Góra, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Katowice, śląskie