PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Poznań: inauguracja projektu edukacyjnego

PAP/jsz
23-10-2013, 14:53
Poznań: inauguracja projektu edukacyjnego Poznań: oficjalna inauguracja projektu edukacyjnego (Fot. UM Poznań)
W Poznaniu odbyła się konferencja inaugurująca projekt "Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodziców, opiekunów i wychowawców". To jedna z największych inicjatyw tego typu w Polsce. Na bazie doświadczeń z tego projektu organizatorzy planują stworzyć program nauczania i profilaktyki stomatologicznej dla dzieci.

Liczby są imponujące. Projekt potrwa do grudnia 2016 roku. Jego budżet wynosi ok. 6 mln franków szwajcarskich. 85 proc. dofinansowane jest ze szwajcarsko-polskiego programu o współpracy, z kolei pozostałe 15 proc. zapewnia Ministerstwo Zdrowia.

Projekt jest realizowany przez 9 uczelni medycznych. O kolejnych etapach jego realizacji informujemy na bieżąco. Cel jest prosty i skomplikowany jednocześnie: ograniczenie występowania i nasilenia choroby próchnicowej zębów oraz poprawa stanu jamy ustnej i ogólnego stanu zdrowia populacji dzieci w wieku 0 5 lat.

- Polska jest jednym z najgorszych państw europejskich, jeśli chodzi o liczbę dzieci z chorobami próchnicowymi. Przyczyną tego zjawiska jest brak wiedzy rodziców i nauczycieli na temat higieny jamy ustnej. Chcemy to zmienić - mówił dla PAP kierownik projektu, Kamil Górecki z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Podczas konferencji na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu spotkali się przedstawiciele uczelni, przedszkoli, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, pielęgniarek oraz izb lekarskich, czyli wszystkich stron zaangażowanych w realizację projektu.
Wśród prelegentów znaleźli się m.in.: prof. dr hab. Magdalena Wochna - Sobańska, dr Justyna Opydo - Szymaczek i dr Magdalena Szumska

Organizatorzy programu zamierzają dotrzeć do 7 tys. przedszkoli. Akcją objętych ma być 300 tys. dzieci w wieku od 0-5 lat oraz ich rodzice, nauczyciele i pediatrzy. W ramach projektu w każdym województwie, w zależności od jego wielkości zaangażowanych, będzie 2-5 edukatorów.

- Będziemy jeździć do przedszkoli i mówić o tym, w jaki sposób należy dbać o higienę jamy ustnej. Chcemy uczyć zabawą, żeby dzieci mogły czerpać radość z tych spotkań. Ponadto odbędą się szkolenia dla nauczycieli przedszkolnych oraz pediatrów, pielęgniarek i położnych, żeby Ci przekazywali rodzicom jak najszybciej wiedzę o higienie jamy ustnej - powiedział PAP Kamil Górecki.

Do końca 2013 roku przedszkola zainteresowane wzięciem udziału w programie mogą rejestrować się na stronie www.zebymalegodziecka.pl. W tym roku w mediach zrealizowana zostanie również kampania promocyjna zachęcająca do udziału w programie, natomiast działania edukacyjne rozpoczną się od początku 2014 roku. Wtedy też edukatorzy odwiedzą pierwsze przedszkola.

Organizatorzy mają nadzieję, że po zakończeniu programu jego założenia nadal będą realizowane. - Wydaje nam się, że na bazie doświadczeń z tego projektu będzie można stworzyć program nauczania i profilaktyki stomatologicznej dla dzieci - wyjaśnia Kamil Górecki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH