
-
Węgierski uniwersytet medyczny w Pécs kształci niemieckich studentów stomatologii, opłacanych przez niemieckiego podatnika.
-
Czesne za semestr studiów stomatologicznych to 7720 EUR.
-
Umorzenie należności warunkowane jest pracą w Niemczech przez co najmniej pięć lat.
Absolwenci szkół średnich z Saksonii-Anhalt, mający średnie oceny niższe od 2,6 (im niższa ocena, tym lepsza - w skali od 1 do 6) - będą mieli szansę rozpocząć kształcenie na stomatologii na Węgrzech

Czytaj więcej
Ile kosztują studia stomatologiczne w PolsceStypendia na studia stomatologiczne za granicą
Stowarzyszenie dentystów z Saksonii-Anhalt, skupiające lekarzy realizujących świadczenia w ramach ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego (KZV), przyznało 12 stypendiów na studia stomatologiczne na węgierskim uniwersytecie medycznym w Pécs.
- To rozwojowy trend w stomatologii - podkreślił dyrektor generalny KZV Jochen Schmidt.
Według KZV, na niemieckich uczelniach medycznych wymagana średnia, aby studiować stomatologię, wynosi od 1,1 do maksimum 1,3. - Wyśrubowane kryterium jest dużą przeszkodą dla wielu chętnych - mówi Schmidt.
Powodem wysokich wymagań w Niemczech jest duże zainteresowanie zawodem lekarza dentysty i stosunkowo niewielka liczba miejsc na uczelniach. Każdego roku jest ok. 16 tys. kandydatów na 1,5 tys. miejsc.

Czytaj więcej
Jak zostać dentystą w USAZwrot czesnego za pięć lat nauki
KZV twierdzi, że czesne, w wysokości 7720 EUR za semestr, zostanie zwrócone (w oparciu m.in. o środki kas zdrowotnych). Okres finansowania obejmuje standardowy okres studiów, wynoszący dziesięć semestrów. Jest jednak jeden warunek uzyskania takiego wsparcia - przyszli dentyści muszą podjąć pracę w Saksonii - Anhalt przez co najmniej pięć lat po ukończeniu studiów.
W Saksonii – Anhalt średni wiek dentystów wynosi ok. 54 lat.
W ostatnim czasie Saksonia zwiększyła liczbę stypendiów dla medyków z 20 do 40 rocznie. Według KZV, dyplom Uniwersytetu Medycznego w Pécs jest bez problemu honorowany na terenie Niemiec.
Komentarze