• Węgierski uniwersytet medyczny w Pécs kształci niemieckich studentów stomatologii, opłacanych przez niemieckiego podatnika.

  • Czesne za semestr studiów stomatologicznych to 7720 EUR.

  • Umorzenie należności warunkowane jest pracą w Niemczech przez co najmniej pięć lat. 

Absolwenci szkół średnich z Saksonii-Anhalt, mający średnie oceny niższe od 2,6 (im niższa ocena, tym lepsza - w skali od 1 do 6) - będą mieli szansę rozpocząć kształcenie na stomatologii na Węgrzech

Stypendia na studia stomatologiczne za granicą

Stowarzyszenie dentystów z Saksonii-Anhalt, skupiające lekarzy realizujących świadczenia w ramach ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego (KZV), przyznało 12 stypendiów na studia stomatologiczne na węgierskim uniwersytecie medycznym w Pécs.

- To rozwojowy trend w stomatologii - podkreślił dyrektor generalny KZV Jochen Schmidt.

Według KZV, na niemieckich uczelniach medycznych wymagana średnia, aby studiować stomatologię, wynosi od 1,1 do maksimum 1,3. - Wyśrubowane kryterium jest dużą przeszkodą dla wielu chętnych - mówi Schmidt.

Powodem wysokich wymagań w Niemczech jest duże zainteresowanie zawodem lekarza dentysty i stosunkowo niewielka liczba miejsc na uczelniach. Każdego roku jest ok. 16 tys. kandydatów na 1,5 tys. miejsc.

Zwrot czesnego za pięć lat nauki

KZV twierdzi, że czesne, w wysokości 7720 EUR za semestr, zostanie zwrócone (w oparciu m.in. o środki kas zdrowotnych). Okres finansowania obejmuje standardowy okres studiów, wynoszący dziesięć semestrów. Jest  jednak jeden warunek uzyskania takiego wsparcia - przyszli dentyści muszą podjąć pracę w Saksonii - Anhalt przez co najmniej pięć lat po ukończeniu studiów.

W Saksonii – Anhalt średni wiek dentystów wynosi ok. 54 lat.

W ostatnim czasie Saksonia zwiększyła liczbę stypendiów dla medyków z 20 do 40 rocznie. Według KZV, dyplom Uniwersytetu Medycznego w Pécs jest bez problemu honorowany na terenie Niemiec.