
- Prof. Mariano Sanz jest profesorem i kierownikiem Katedry Periodontologii na University Complutense w Madrycie (Hiszpania) oraz profesorem na Wydziale Odontologii na University of Oslo (Norwegia)
- Współpraca hiszpańskiego periodontologa trwa z WUM od ponad 30 lat
- Profesor Sanz (wraz z zespołem) opublikował 514 artykułów naukowych, dotyczących: etiologii, patogenezy i leczenia chorób przyzębia

Czytaj więcej
Fałszywy ząb. 12-latka w szpitalu. Jaki koniec?Współpraca przez ponad trzy dekady
Hiszpański periodontolog prof. prof. Mariano Sanz otrzymał tytuł 27 maja.
- Honorowy tytuł est wyrazem szacunku i uznania naszego środowiska dla dorobku i osiągnięć pana profesora – mówiła prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, Dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego, otwierając uroczystość na Zamku Królewskim w Warszawie.
Profesor Mariano Sanz przyjechał do Polski po raz pierwszy 32 lata temu. Inicjatorką współpracy hiszpańskiego naukowca z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym była, nieżyjąca już, profesor Maria Wierzbicka - kierowniczka Zakładu Stomatologii Zachowawczej i Periodontologii.
- Profesor Mariano Sanz wniósł olbrzymi wkład w dzieło gruntownej reorganizacji programu nauczania periodontologii w Polsce. Był inspiratorem i źródłem nieocenionego wsparcia wielu wspólnych programów naukowych, dzięki którym polska periodontologia zaczęła zdobywać uznanie w krajach Europy i na świecie – powiedział prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM.
- Jestem szczęśliwy i zaszczycony, że możemy spotkać się w tak wyjątkowym gronie, by wręczyć tytuł doktora honoris causa wybitnemu specjaliście, człowiekowi nauki, który w sztuce medycyny osiągnął mistrzostwo, ale nade wszystko wieloletniemu i zasłużonemu przyjacielowi Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jestem szczęśliwy i jestem wdzięczny. Za 32 lata przyjaźni i wsparcia w imieniu społeczności akademickiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego serdecznie panu, panie profesorze dziękuję – dodał rektor.
77. doktor honoris causa WUM
- Nadawanie tytułu doktora honoris causa na naszej uczelni ma długą tradycję i jest przyznawane nie tylko za osiągnięcia naukowe, ale także postawę etyczną oraz zaangażowanie w rozwój naszego uniwersytetu oraz jego społeczności akademickiej - podkreślała prof. Agnieszka Mielczarek, prodziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego, promotor doktoratu honorowego prof. Mariano Sanza.
Profesor Sanz i jego zespół opublikował 514 artykułów naukowych, dotyczących etiologii, patogenezy i leczenia chorób przyzębia, biologii kości, wszczepiania implantów oraz zarządzania w chorobie okołowszczepowej. Obszerna część dorobku profesora to również zagadnienia inżynierii tkankowej, chirurgii rekonstrukcyjnej i chirurgii plastycznej przyzębia.
Wiele prac badawczych prof. Sanz poświęcił również związkom zapaleń przyzębia z chorobami układowymi, takimi jak cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, zespół metaboliczny, choroby sercowo-naczyniowe. W ostatnich latach pracuje nad zagadnieniami dotyczącymi nowej klasyfikacji chorób przyzębia.
Prof. Sanz był inspiratorem wielu wspólnych programów naukowych University Complutense w Madrycie z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, dzięki którym polska periodontologia zaczęła zdobywać uznanie w krajach Europy i na świecie.
Od 2014 roku profesor współpracuje z Polskim Towarzystwem Periodontologicznym, które dzięki jego poparciu weszło do grona Europejskiej Federacji Periodontologicznej.
Komentarze