PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Opieka stomatologiczna podczas ciąży

Autor: nieck • Źródło: en
14-06-2016, 12:12
Opieka stomatologiczna podczas ciąży Zdrowie zębów w ciąży schodzi na drugi plan (fot. pixabay)
Wiele kobiet w ciąży zaniedbuje wizyty u dentysty, skupiając się głównie na regularnych kontrolach u położnika. Niestety ciąża może się wiązać z problemami stomatologicznymi.

Przede wszystkim  zwiększona liczba hormonów w organizmie może powodować zapalenia dziąseł – krwawienia i nadwrażliwość. Właściwa higiena powinna temu zapobiec, jednak szczególną uwagę należy poświęcać partii zębów tuż pod linią dziąseł. Rzadko się to zdarza, ale czasami w drugim trymestrze ciąży, na dziąsłach pojawiają się guzy ciążowe. Tkanka dziąsła między zębami nadmiernie przyrasta w wyniku nagromadzonej płytki nazębnej. Guzy te są niegroźne, choć podrażnione, mogą krwawić. Zwykle znikają po porodzie.

Niektórzy eksperci doradzają, aby unikać leczenia stomatologicznego podczas pierwszego i końca trzeciego trymestru. Najlepszym czasem na robienie wypełnień i inne niezbędne procedury jest 4-6 miesiąc ciąży. Zabiegi kosmetyczne, takie jak wybielanie zębów, powinny poczekać, aż dziecko się urodzi.

Polski Oddział Alliance for a Cavity Free Future zaleca dwie wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym: pierwsza w 3. - 4., druga w 8. miesiącu ciąży. Kolejne po porodzie - w półrocznych odstępach czasu, począwszy od 6. miesiąca życia dziecka.

Jak już podawał infoDENT24.pl, przydatnym uzupełnieniem zabiegów higienicznych jest kontrola ich skuteczności za pomocą dostępnych roztworów lub tabletek służących do wybarwiania płytki nazębnej (GUM Sunstar Red Cote f. Butler; Plaquefinder f. Curaprox; Mira-2-Ton f. Miradent). Dzięki tym preparatom można zlokalizować miejsca gorzej oczyszczane lub pomijanie w trakcie zabiegów higienicznych.

Więcej: dentistrytoday.com

Czytaj także:
Zalecenia ACFF w zakresie higieny jamy ustnej kobiet w ciąży

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH