PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Ołówkiem po LDEK

27-02-2013, 00:18
Ołówkiem po LDEKu (foto:sxc.hu)
Ołówkiem po LDEKu (foto:sxc.hu)
Lekarze dentyści zastanawiają się jak to jest, że karty egzaminacyjne podczas LDEK należy wypełniać ołówkiem, a przecież ta metoda zaznaczania odpowiedzi nie jest sposobem trwałym i w każdej chwili, korzystając z gumki, można zmienić wynik testu.

Taką argumentację obalają pracownicy merytoryczni Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi. Oto ich wyjaśnienie.

Karty egzaminacyjne, po wypełnieniu przez zdających, wczytywane za pomocą czytnika optycznego. Umożliwia to sprawną i szybką ocenę wyników egzaminu także w przypadkach, gdy liczba zdających jest duża.
Korzystanie z czytnika optycznego nakłada pewne ograniczenia. Przede wszystkim karty odpowiedzi powinny być wypełniane za pomocą ołówka (optymalnie o twardości B2 lub B3). Ślady pozostawione na karcie za pomocą długopisu, pióra lub mazaka mogą być dla czytnika niewidoczne.
Stosowanie ołówków ma tę dodatkową zaletę, że umożliwia zdającym korektę udzielonej odpowiedzi w przypadku zmiany zdania co do jej poprawności.
Prawdą jest, że niektóre z osób zdających sygnalizują brak zaufania do takiej metody udzielania odpowiedzi, sugerując iż istnieje możliwość zmiany zaznaczonych przez nich odpowiedzi. Według CEM obawy te są nieuzasadnione z dwóch powodów:
- egzaminy testowe są anonimowe, na kartach odpowiedzi nie są umieszczane dane personalne zdającego (a jedynie jego numer kodowy);
- stosowane przez CEM procedury egzaminacyjne zapewniają, że do momentu obliczenia wyników egzaminu karty są przetwarzane w sposób komisyjny - co uniemożliwia interwencję pojedynczej osobie.

CEM dodaje, że w czasie wypełniania kart należy unikać umieszczania jakichkolwiek znaków poza wnętrzem czerwonych prostokątów. Znaki takie mogą bowiem powodować błędne odczytanie zawartości karty. Szczególnie newralgicznym miejscem karty jest jej lewa krawędź, na której umieszczony jest szereg czarnych prostokątów. Są to znaczniki poszczególnych rzędów karty wykorzystywane przez czytnik. Umieszczenie w tym obszarze jakichkolwiek znaków zawsze powoduje błędne odczytanie karty.
Zdający są również zobowiązani do dbałości o zachowanie kart w nieuszkodzonym stanie, w szczególności niedopuszczalne jest zginanie lub zagniecenie karty.
Czy takie wyjaśnienia rozwiewają wszelkie wątpliwości zdających lekarzy dentystów?

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
eduDENT   LDEK  

POLECAMY W SERWISACH