PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

OIL w Warszawie gościła zdających PES ze stomatologii zachowawczej z endodoncją

Autor: miro • Źródło: ms
12-05-2021, 08:10
OIL w Warszawie gościła zdających PES ze stomatologii zachowawczej z endodoncją Oczekiwanie na część ustną PES w OIL w Warszawie
Po raz pierwszy część ustna PES odbyła się na terenie OIL w Warszawie, po raz pierwszy, ale być może nie ostatni. Realizator takiego rozwiązania dr n. med. Dariusz Paluszek, wiceprezes ORL w Warszawie uważa, że taki scenariusz ma rację bytu.

Zorganizowanie PES ze stomatologii zachowawczej z endodoncją w siedzibie OIL w Warszawie to pomysł prof. Agnieszki Mielczarek, konsultanta krajowego ds. stomatologii zachowawczej z endodoncją, która zwróciła się z taką propozycją do Łukasza Jankowskiego, prezesa mazowieckiej ORL. Pozytywna odpowiedź nadeszła szybko. 

- W mojej ocenie robimy krok w dobrym kierunku, jak najbardziej jesteśmy za tym, żeby część ustna PES lekarzy dentystów odbywała się w siedzibie OIL w Warszawie. Uważam, że samorząd lekarzy i lekarzy dentystów powinien angażować się w procesy związane z procesem uzyskiwania specjalizacji. Mamy odpowiednią bazę, mamy możliwości organizacyjne. Nie widzę przeszkód, aby zdjąć ciężar przeprowadzania PES z barków np. uniwersytetów medycznych. Może to nie mieć dużego znaczenia, ale fakt realizowania egzaminu niejako na neutralnym terenie tworzy dodatkowy komfort dla zdających. Egzaminujący, jak i egzaminowani są lekarzami dentystami, a zatem OIL stanowi dla nich miejsce jak najbardziej naturalne. Za takim rozwiązaniem przemawia chociażby usytuowanie stolicy - w centralnym rejonie Polski, a więc kwestia dojazdu nie dyskryminuje w szczególny sposób nikogo - twierdzi dr n. med. Dariusz Paluszek, wiceprezes ORL w Warszawie, przewodniczący KS tej Izby, członek Prezydium NRL.

- Oczywiście nie wyręczymy CEM w ważnej roli planowania szkolenia specjalizacyjnego, ale jeśli możemy pomóc w tej najmniejszej nawet kwestii organizacyjnej – to czemu nie? – pyta retorycznie rozmówca infoDENT24.pl.

- Dajemy zielone światło dla wszystkich zainteresowanych takim rozwiązaniem. Z komentarzy komisji egzaminacyjnej wynika, że nasza inicjatywa ma sens i może się rozwinąć. Wiadomo, że specjalizacje w polskim systemie kształcenia podyplomowego wymagają wielostronnego zaangażowania wielu instytucji, bo takie są wymogi współczesnej medycyny. Wciąż nierozwiązanych problemów jest wiele. Największa w Polsce OIL deklaruje gotowość wspierania procesu przeprowadzania PES – zapewnia wiceprezes OIL w Warszawie.

***

Średnia zdawalności PES ze stomatologii zachowawczej z endodoncją to 95,93 proc. (dane z ostatnich dziesięciu lat). W tym czasie do egzaminu przystąpiło niemal 500 kandydatów na specjalistów.

Były dwa lata (2010 i 2011), kiedy to PES zdało 100 proc. lekarzy dentystów (50 osób w 2010 r. i 55 w 2011 r.).

Do egzaminu ze stomatologii zachowawczej z endodoncją wiosną 2021 r. przystąpiły 57 osoby. Testowego etapu PES niestety nie przebrnęło 9 osób. Z tego wniosek, że zdawalność części testowej wyniosła zaledwie 84,2 proc. To zdecydowanie mniej w porównaniu do lat ubiegłych. Mniej jeśli porównamy wyniki z 2020 r. (87,8 jesień 2020 r. i 90,6 wiosna 2020 r.).

Szczęśliwie wszyscy, którzy przystąpili do części ustnej PES 7 maja 2021 r. zdali ten egzamin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH