PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Obawy przed pandemią studentów stomatologii

ms
18-11-2020, 08:35
Obawy przed pandemią studentów stomatologii Ramadan w Mekce (foto: pixabay)
6 na 10 studentów stomatologii w College of Dentistry Uniwersytetu Umm Al-Qura w Mekce w Arabii Saudyjskiej ma większe lub mniejsze obawy o swoje zdrowie w związku z pandemią koronawirusa.

Studentów kształcących się w College of Dentistry Uniwersytetu Umm Al-Qura w Mekce w Arabii Saudyjskiej zapytano o stopień ich obaw, wynikających z pandemii koronawirusa.

Badanie przeprowadzono w okresie od 27 maja do 10 czerwca 2020 r. Mekka została wybrana, ponieważ jest to jedyne miasto w Arabii Saudyjskiej, w którym obowiązywało całkowite ograniczenie przemieszczania się podczas pandemii COVID-19. W mieście tym znajduje się tylko jeden uniwersytet kształcący stomatologów.

Na kwestionariusz odpowiedziało 258 osób spośród 300 studentów uczelni.

Badanie obejmowało studentów III, IV, V i VI roku akademickiego, a także stomatologów  - stażystów.

Poziom niepokoju, odczuwany przez studentów stomatologii z powodu COVID-19 (według skali GAD-7), rozkładał się następująco:
- 40 proc. studentów nie stwierdziło podwyższonego poziomu obaw,
- 39 proc. pytanych informowało o nieco podwyższonym odczuciu strachu,
- umiarkowany lęk dotyczył 17 proc. pytanych,
- silny lęk odczuwało 4 proc. respondentów.

Zmianę większości nawyków higienicznych (m.in. konieczność częstszego stosowania środków odkażających) i konieczność wprowadzenia trwałych korekt do zachowań społecznych (np. większa izolacja) raportowało od 46,5 do 62,4 proc. studentów stomatologii.

31 proc. ankietowanych zaczęło rozważać zmianę zawodu (częściej studenci 63,8 proc. niż studentki).

Licencjackie kształcenie stomatologiczne w Arabii Saudyjskiej (podstawowe szkolenie) trwa przez okres 5 lat. Po tym podstawowym szkoleniu studenci przechodzą roczny staż, zanim uzyskają tytuł licencjata w dziedzinie stomatologii (BDS) i uprawnienia niezbędne do wykonywania zawodu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
studenci stomatologii   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH