PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

NRL w obronie zdających LDEK i LEK

ms
28-08-2020, 12:57
NRL w obronie zdających LDEK i LEK Prezes NRL prof. Andrzej Matyja (foto: Fotolia/PTWP)
Prezes NRL Andrzej Matyja zwrócił się do dyrektora CEM o natychmiastowe sprostowanie wiadomości e-mail, wysyłanych do zdających LDEK i LEK, a zawierających informacje o bezwzględnym zakazie jedzenia i picia w trakcie egzaminów.

Prezes NRL Andrzej Matyja pisze do dyrektora CEM.

Zwracam się z prośbą o pilne wyjaśnienie i merytoryczne uzasadnienie treści wiadomości email wysyłanej do osób mających przystąpić do LEK i LDEK. W treści tej wiadomości znajduje się link do zamieszczonych na stronie CEM wytycznych sanitarnych dotyczących przeprowadzania LDEK i LEK, w treści samego maila wzmiankowane są dodatkowe, nieprzewidziane w publikowanych oficjalnie wytycznych, obostrzenia dotyczące przebiegu egzaminu polegające na całkowitym zakazie jedzenia i picia.

W żadnych zaleceniach związanych z pandemią, nie wprowadzono zakazów spożywania napojów i posiłków, ponieważ wirus nie przenosi się drogą pokarmową.

W mojej ocenie wprowadzanie zakazu spożywania napojów w trakcie trwającego 4 godziny egzaminu, podczas którego jego uczestnicy mają cały czas nosić maski ochronne, jest skandaliczne i bezmyślne. Nie rozumiem, kto i na jakiej podstawie rozszerza ograniczenia przewidziane w zamieszczonych na stronie CEM wytycznych o tak kuriozalne zakazy.

Zakazanie młodym ludziom, podchodzącym do jednego z najważniejszych egzaminów w ich życiu, możliwości napicia się wody, jest nieludzkie i zupełnie nieuzasadnione względami bezpieczeństwa sanitarnego.

W mojej ocenie, konieczność zdawania egzaminu w maseczce jest tą okolicznością, która wskazuje na potrzebę zapewnienia zdającym wody oraz jednorazowych kubeczków. Wprowadzanie tak nieprzemyślanych i drastycznych warunków zdawania egzaminów może prowadzić do tego, że przebieg egzaminu zakłócą omdlenia i zasłabnięcia zdających.

Zdający LDEK i LEK nie przychodzą na egzamin, aby popijać wodę lub spożywać posiłki. Jeżeli z uwagi na stres, trudności z oddychaniem związane z koniecznością noszenia maseczki, osoby te będą potrzebowały łyka wody to czas, w jakim uchylą w tym celu maseczkę, będzie tak krótki, że nie przełoży się w żaden sposób na zwiększenie ryzyka epidemicznego.

Apeluję o zapewnienie zdającym LDEK i LEK wody w indywidualnych butelkach oraz jednorazowych kubeczków i natychmiastowe sprostowanie wiadomości email wysyłanych do tych osób z informacją o bezwzględnym zakazie jedzenia i picia w trakcie egzaminów.

więcej: NRL

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
LDEK   NRL   Andrzej Matyja  

POLECAMY W SERWISACH