PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NRL postuluje rezygnację z egzaminu ustnego dla lekarzy

Autor: miro • Źródło: ms
01-07-2022, 08:29
NRL postuluje rezygnację z egzaminu ustnego dla lekarzy PES bez egzaminu ustnego? Fot. AdobeStock
Ustny Państwowy Egzamin Specjalizacyjny dla lekarzy, lekarzy dentystów, którzy zdali jego część testową na ocenę co najmniej dobrą, jest zbyteczny – dowodzi prezes NRL Łukasz Jankowski – wnioskując do ministra zdrowia o zwolnienie tej grupy z ustnego PES. Na jakiej podstawie?
  • Lekarze zdający dobrze i bardzo dobrze część testową Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w zasadzie w 100 proc. pokonują bez problemu jej część ustną
  • NRL wnioskuje o zwolnienie z ustnej części PES te osoby, które dobrze wypadły na jego części testowej
  • Specjaliści zamiast tracić czas na ponowne przygotowywanie się do egzaminu mogliby swoje kompetencje pożytkować lecząc pacjentów  

 

 

Część testowa PES wystarczy 

Argumentem za rezygnacją z części ustnej PES wobec osób, które dobrze lub bardzo dobrze poradziły sobie z testową częścią egzaminu, są statystyki przedstawione przez Centrum Egzaminów Medycznych.

Okazuje się, że w latach 2018 - 2022 spośród 426 lekarzy z oceną bardzo dobrą z części pisemnej - tylko 2 osoby nie zdały części ustnej (0,4 proc.). W przypadku osób z oceną dobry plus było to 0,7 proc., a wśród tych z oceną dobrą – 1,3 proc. Dane te wskazują, że egzamin ustny dla najlepiej zdających część pisemną jest jedynie formalnością i pozostaje bez wpływu na przygotowanie zawodowe lekarzy.

Ustny PES - marnowanie czasu lekarzy  

Szef NRL przekonuje, że czas każdego lekarza, jaki mógłby on poświęcić dla pacjentów, nie powinien być przeznaczony na powtarzanie materiału do ustnej części egzaminu. Zwolnienie z części ustnej PES grona lekarzy mających wynik co najmniej dobry z części pisemnej, w żaden sposób nie wpłynie na obniżenie jakości kształcenia i wysokość kompetencji lekarza specjalisty.

Łukasz Jankowski apeluje do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o przeanalizowanie przedstawionych danych i wzięcie ich pod uwagę podczas podejmowania decyzji o rozwiązaniach, które mogłyby być odpowiedzią na problemy zgłaszane przez środowisko lekarskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   specjalizacje   CEM   PES   Łukasz Jankowski  

POLECAMY W SERWISACH