PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nowy wykaz czasopism naukowych, co z tymi z dziedziny stomatologii?

Autor: miro • Źródło: ms
23-07-2021, 11:14
Nowy wykaz czasopism naukowych, co z tymi z dziedziny stomatologii? Nowa punktacja czasopism naukowych (fot. shutterstock)
Należy się liczyć z kolejną zmianą punktacji czasopism naukowych (lub jej oczekiwać). Jak w tej sytuacji pozycjonować się będą periodyki z dziedziny stomatologii?
  • Na wrzesień zapowiadana jest kolejna zmiana punktacji czasopism naukowych.
  •  Wnioski ze strony środowisk naukowych zostaną w dużej mierze zaakceptowane.
  •  W wykazie czasopism naukowych na ponad 31 tys. pozycji przypadają zaledwie 4 tytuły czasopism naukowych z dziedziny stomatologii.

W 2021 r. (w marcu) nastąpiła już zmiana w wykazie czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych.

Wyższa punktacja czasopism naukowych

- Była sytuacja, że nie opłacało się publikować w polskich czasopismach, nieraz bardzo zasłużonych, z atrakcyjnym tytułem, z wielką historią, z wielkim doświadczeniem. (…) Dlatego to zmieniliśmy. Otrzymaliśmy wnioski ze strony środowisk naukowych z całej Polski, z mniejszych i większych ośrodków, w liczbie kilkuset. Do przytłaczającej większości z nich odnieśliśmy się pozytywnie, podnieśliśmy punktację - powiedział Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki na antenie Polskiego Radia 24.

- Teraz czekamy na wnioski z kolejnych redakcji i we wrześniu będzie jeszcze jedna, zdecydowanie większa, akcja podnoszenia punktacji polskich czasopism naukowych - tych, które mają doświadczenie, potencjał, historię bo tego wymaga sytuacja - powiedział minister. 

Słaba punktacja czasopism naukowych z dziedziny stomatologii

Przypomnijmy, że nie tak dawno temu o słabej punktacji czasopism naukowych z dziedziny stomatologii informowało Prezydium ORL Bydgoskiej Izby Lekarskiej. 

W stanowisku ORL czytamy m.in.:
Kolejną kwestią ograniczającą rozwój naukowy lekarzy dentystów jest opublikowany 9 lutego 2021 r. wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych. Na ponad 31 tys. pozycji przypadają zaledwie 4 tytuły czasopism naukowych z dziedziny stomatologii, w dodatku wszystkie z minimalną punktacją - 20 punktów. Sytuacja ta budzi duże zdziwienie, szczególnie, że chociażby "Journal of Stomatology", czasopismo wydawane od blisko 70 lat, a także "Protetyka Stomatologiczna" czy "Dental and Medical Problems", publikują prace badawcze i cieszą się dużym uznaniem w środowisku naukowym. Zwracamy się z prośbą o dokonanie ponownej analizy sytuacji czasopism stomatologicznych i zweryfikowanie przyznanej im punktacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
nauka   stomatologia   kariera naukowa  

POLECAMY W SERWISACH