PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nominacja profesorska dla Katarzyny Grocholewicz z PUM

Autor: miro • Źródło: ms
21-07-2021, 13:09
Nominacja profesorska dla Katarzyny Grocholewicz z PUM Prof. Katarzyna Grocholewicz (fot. PUM)
Tytuł profesora zwyczajnego uzyskała dr hab. n. med. Katarzyna Grocholewicz, kierownik Zakładu Stomatologii Zintegrowanej PUM.

Tytuł profesorski Katarzyna Grocholewicz uzyskała zgodnie z postanowieniem prezydenta z 17 czerwca 2021 r., opublikowanym w Monitorze Polskim 13 lipca.

Prof.  Katarzyna Grocholewicz jest absolwentką Oddziału Stomatologicznego Wydziału Lekarskiego Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.

Dyplom lekarza dentysty uzyskała w 1989 r. od tego czasu jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym szczecińskiej uczelni medycznej.

Specjalizację pierwszego stopnia ze stomatologii ogólnej uzyskała w 1992 r., z protetyki stomatologicznej drugiego stopnia w 1995 r.

Dwa lata później otrzymała stopień doktora nauk medycznych, a w 2008 r. stopień doktora habilitowanego.

W pracy naukowo-badawczej prof.  Katarzyna Grocholewicz zajmuje się m.in. rehabilitacją protetyczną pacjentów po leczeniu ortodontycznym, biochemią śliny i twardych tkanek zębów, profilaktyką próchnicy.

Zajmowała i zajmuje stanowiska związane z realizacją procesu dydaktycznego w Pomorskiej Uczelni Medycznej. Pełniła funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie protetyki stomatologicznej.

W rozmowie z infoDENT24.pl prof. Katarzyna Grocholewicz tak komentowała rosnącą popularność zabiegów implanatcji:
Uważam że zabiegi implantacji powinni przeprowadzać lekarze rzetelnie przygotowani w dziedzinie chirurgii stomatologicznej, czyli lekarze po odbyciu szkolenia specjalizacyjnego. Nie zapominajmy, że umieszczenie implantów to pierwszy etap leczenia implantoprotetycznego i niezwykle ważne jest precyzyjne zaplanowanie procedur chirurgicznych pod kątem przyszłej odbudowy protetycznej. Planowanie leczenia najlepiej, aby odbywało się wspólnie ze specjalistą protetyki stomatologicznej, który będzie prowadził dalsze leczenie.

Chirurgia stomatologiczna ma obecnie do dyspozycji wiele różnych materiałów i technik, które zminimalizowały ograniczenia dotyczące wskazań do wykonywania zabiegów implantologicznych, w związku z czym główną rolę w planowaniu leczenia odgrywa teraz lekarz protetyk, a nie jak było to jeszcze kilka lat temu - chirurg.

W programach specjalizacji, zarówno z chirurgii stomatologicznej jak i z protetyki, szeroko omawiany jest temat współpracy chirurg - protetyk. Odpowiedzialny lekarz nie powinien, opierając się tylko na umiejętnościach zdobytych podczas kursów, podejmować się wykonywania zabiegów implantacji. Wiedza zdobyta podczas kursów może być jedynie uzupełnieniem szkolenia specjalizacyjnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
implantologia   PUM   Katarzyna Grocholewicz  

POLECAMY W SERWISACH