PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

MZ o czasie pracy rezydenta

Autor: szaft • Źródło: OZZL/szaft
10-04-2015, 09:20
MZ o czasie pracy rezydenta Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Harmonogram dyżurów lekarza rezydenta powinien być tak ułożony, żeby tzw. „zejście po dyżurze” nie przypadało na okres 7 godzin 35 minut na dobę przeznaczonych na realizację programu specjalizacji pod nadzorem kierownika specjalizacji - wyjaśnia w piśmie do OZZL Edyta Kramek, zastępca dyrektora Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego MZ.

W praktyce może to oznaczać odbywanie przez rezydenta dyżurów trwających 5 godzin 25 minut w dni powszednie (czas pracy lekarza wyniesie wtedy łącznie z dyżurem 13 godzin na dobę), realizowanych poza normalnymi godzinami pracy lub/oraz dyżurów trwających maksymalnie 13 godzin - realizowanych w dni świąteczne.

W przypadku, gdy dyżury są pełnione przez osobę, której przysługuje zwolnienie od pracy w godzinach nocnych, wydaje się, że dyżury określone w programie specjalizacji mogą być realizowane z pominięciem godzin nocnych, według ww. zasad - pisze Edyta Kramek, zastępca dyrektora Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego MZ. 

MZ przypomina, że art. 16i ust. 3 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty mówi, że lekarzowi pełniącemu dyżur w ramach realizacji programu specjalizacji przysługuje wynagrodzenie na podstawie umowy o pełnienie dyżurów, zawartej z podmiotem prowadzącym szkolenie specjalizacyjne lub staż kierunkowy.

Podmiot zatrudniający lekarza w zależności od swej kondycji finansowej ma możliwość kształtowania wynagrodzenia za dyżury medyczne, w tym za tzw. dyżury towarzyszące, oraz ustalania dodatkowych składników wynagrodzenia, pod warunkiem, że wynikają one z układu zbiorowego pracy lub regulaminu wynagradzania.

Wydaje się zasadne, żeby stawka wynagrodzenia za dyżury pełnione przez danego lekarza rezydenta, zarówno dyżury samodzielne, jak również tzw. towarzyszące, a także forma ww. umowy o pełnienie dyżurów medycznych były ustalone na drodze negocjacji z podmiotami, w których lekarz powinien realizować dyżury medyczne.

Więcej: www.ozzl.org.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
rezydentura   OZZL   Edyta Kramek  

POLECAMY W SERWISACH