PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

MZ jeszcze o rezydenturach

Autor: szaft • Źródło: OIL Katowice/szaft
31-12-2014, 07:42
MZ jeszcze o rezydenturach Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Obowiązujące przepisy ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty nie zawierają przepisów wyraźnie ograniczających możliwości rozpoczęcia kolejnego szkolenia specjalizacyjnego w trybie rezydentury – poinformował OIL w Katowicach Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia.

Sytuacja dotyczy przypadku gdy lekarz odbył szkolenie specjalizacyjne i uzyskał potwierdzenie realizacji programu specjalizacji przez kierownika specjalizacji, ale jeszcze nie uzyskał tytułu specjalisty w danej dziedzinie, np. nie przystąpił do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES) lub go nie zdał.

MZ zaznacza jednocześnie, że projektowana zmiana ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty uniemożliwi wielokrotne uzyskiwanie rezydentury polegające na rezygnowaniu z przyznanej rezydentury i ponownym kwalifikowaniu się do odbywania rezydentury ale w innej dziedzinie, a tym samym ograniczy praktykę blokowania miejsc rezydenckich.

- Po wejściu w życie projektowanych przepisów lekarz, który został zakwalifikowany do odbywania szkolenia specjalizacyjnego w trybie rezydentury nie będzie mógł złożyć ponownego wniosku o odbywanie szkolenia specjalizacyjnego w trybie rezydentury, chyba że posiada orzeczenie Iekarskie o istnieniu przeciwwskazań do kontynuowania specjalizacji w dotychczasowej dziedzinie. Po uzyskaniu orzeczenia lekarskiego lekarz będzie mógł ponownie ubiegać się o rezydenturę, ale nie więcej niż jeden raz - informuje MZ.

Resort przypomina także, iż obecnie niewykorzystane miejsca szkoleniowe objęte rezydenturą, przyznane na dane postępowanie kwalifikacyjne dla danego województwa w danej dziedzinie medycyny, przydziela wojewoda w ramach postępowania odwoławczego. Zaproponowana zmiana polega na tym, że minister zdrowia, a nie jak dotychczas wojewoda, będzie mógł je dodatkowo przyznać lekarzom, którzy brali udział w postępowaniu kwalifikacyjnym na te miejsca szkoleniowe i zajęli kolejne najwyższe miejsca na liście rankingowej.

Więcej. oil.katowice.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
MZ   rezydentura   OIL w Katowicach   PES  

POLECAMY W SERWISACH