PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

MZ: do wiosennego PES przystąpi ten kto zechce

Autor: miro • Źródło: PAP/ms
17-03-2021, 13:26
MZ: do wiosennego PES przystąpi ten kto zechce O zmianach w terminach PES Wojciech Andrusiewicz, rzecznik MZ (fot. archiwum)
Osoby, które - z jakichkolwiek przyczyn – nie przystąpią do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego dla lekarzy w sesji wiosennej, będą mogły złożyć go w sesji jesiennej, bez dodatkowych kosztów – poinformowało MZ.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że aktualne pozostają terminy egzaminów pierwotnie wyznaczone na sesję wiosenną.

- Zaproponowane rozwiązanie, które zakładało przełożenie egzaminu PES na maj, było pewnym kompromisem po oczekiwaniach formułowanych przez lekarzy, którzy kończą specjalizację. Jak widzimy, kompromis nie usatysfakcjonował młodych lekarzy; proponujemy więc nowy kompromis - powiedział rzecznik MZ.

Oficjalny komunikat MZ w sprawie PES 

- Biorąc pod uwagę fakt, że zgodnie z prawem egzaminu odwołać nie możemy, dajemy dobrowolność jego zdawania w sesji wiosennej, z możliwością jego złożenia na jesieni. Liczymy, że to usatysfakcjonuje medyków kończących specjalizację - poinformował Andrusiewicz.

PES odbędzie się w sesji wiosennej zgodnie z wyznaczonymi terminami. - Nowa decyzja oznacza, że aktualne pozostają terminy egzaminów pierwotnie wyznaczone na sesję wiosenną - wyjaśnił rzecznik MZ.

Osoby, które z jakichkolwiek przyczyn nie przystąpią do PES w sesji wiosennej będą uprawnione do jego złożenia w sesji jesiennej (bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów).

W szczególnie uzasadnionych sytuacjach np. kobiet w ciąży dopuszczalne będzie - jak przekazano - zdawanie ustnego PES w formie zdalnej.

W komunikacie wskazano, że podejmując decyzję wzięto pod uwagę: stanowiska konsultantów krajowych (w szczególności prof. Andrzeja Horbana oraz prof. Iwony Paradowskiej-Stankiewicz), dotyczące możliwości przeprowadzenia PES w warunkach zapewniających bezpieczeństwo osobom uczestniczącym w obydwu formach egzaminu; wysoki stopień wyszczepienia lekarzy i lekarzy dentystów oraz brak prawnej możliwości odstąpienia od przeprowadzenia egzaminu w jednej z form.

Wcześniej minister zdrowia odwołał wszystkie egzaminy pisemne i ustne w dziedzinach medycyny, dla których Państwowy Egzamin Specjalizacyjny nie rozpocznie się do 19 marca włącznie. Decyzję spotkała się z krytyką m.in. samorządu lekarskiego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Ministerstwo Zdrowia   PES   COVID-19   Wojciech Andrusiewicz  

POLECAMY W SERWISACH