PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

MZ: część ustna PES odbywa się, bo nie ma podstaw na zmiany

Autor: nieck • Źródło: en
08-04-2021, 13:55
MZ: część ustna PES odbywa się, bo nie ma podstaw na zmiany Adam Niedzielski minister zdrowia (foto: Fotolia/PTWP)
Wielkopolska OIL nie składa broni, ale na razie bezskutecznie apeluje o odwołanie ustnej części PES.

13 marca ORL Wielkopolskiej Izby Lekarskiej wnioskowała do ministra zdrowia o zwolnienie z części ustnej egzaminu lekarzy i lekarzy dentystów przystępujących w sesji wiosennej 2021 r.  do Państwowego Egzaminu Specjalistycznego.

Stanowisko motywowała, podobnie jak inne okręgowe rady lekarskie, m.in. troską o bezpieczeństwo przystępujących do egzaminu, którzy w dużej części ciągle nie otrzymali szczepień przeciwko COVID-19. Konsekwencją mogą być dodatkowe ograniczenia w dostępie do opieki zdrowotnej, gdy pogłębią się deficyty kadrowe w placówkach leczniczych. 

Tyle że minister zdrowia zupełnie inaczej ocenia sytuację.
Jako koronny argument przytacza liczby - do końca marca PES zakończyło 2 tys.  osób i „w związku z tym ewentualne odwołanie egzaminów ustnych na tym etapie doprowadzi do tak bardzo krytykowanej w ubiegłych sesjach różnicy położenia lekarzy w zależności od dziedzin medycyny i terminu egzaminu”.

Co więcej, ustna część PES jest bardzo potrzebna, bo w tej części egzaminu specjalizacyjnego weryfikowane są praktyczne umiejętności lekarzy i lekarzy dentystów oraz często wiedza z zakresu, który nie jest przedmiotem pytań testowych.

Kwestie bezpieczeństwa szef resortu zdrowia także widzi odmiennie, gdyż: 
-  prawie wszyscy chętni lekarze i lekarze dentyści zostali już zaszczepieni przeciwko COVID-19,
- konsultanci krajowi wskazują na możliwość przeprowadzenia PES w warunkach zapewniających bezpieczeństwo osobom uczestniczącym w obydwu formach egzaminu – dali temu jednoznaczny wyraz we wspólnym komunikacie  opublikowanym  22 marca 2021 r., który został poparty przez niemal wszystkich konsultantów krajowych w dziedzinach, w których przeprowadzany jest PES,
- w przypadku niezaszczepionych lekarzy i lekarzy dentystów (np. z powodu ciąży, czy karmienia piersią) jest możliwość przeprowadzenia ustnej części PES w formie zdalnej.

Nie ma podstaw do odstąpienia od przeprowadzenia tej części egzaminu, podkreśla minister zdrowia.

Izby lekarskie nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa i zapowiadają dalsze działania mające na celu jak najszybszą zmianę stanowiska MZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   Ministerstwo Zdrowia   PES   WIL  

POLECAMY W SERWISACH