
- 2 tys. stypendiów uruchomi Ministerstwo Zdrowia dla studentów rozpoczynających naukę na kierunkach: lekarskim, lekarsko - dentystycznym, analityki medycznej, fizjoterapii i farmacji. Pieniądze mają zachęcić do podejmowania studiów na tych kierunkach
- Stypendysta może otrzymać maksymalnie 3 tys. zł miesięcznie przez 9 miesięcy w roku i tylko przez trzy lata studiów
- Stypendia będą uruchamiane bez względu na status uczelni (publiczna, prywatna), czy charakter studiów (stacjonarne, niestacjonarne)
- Ministerstwo Zdrowia zakłada, że od roku akademickiego 2022/2023 przyzna 1 tys. stypendiów i kolejnych 1 tys. - od roku 2023/24

Czytaj więcej
Uporczywe bóle głowy. Co pomoże?Stypendia na niedobór kadr medycznych
System stypendialny na wybranych kierunkach medycznych to odpowiedź rządu na niedobory kadr medycznych.
Wspomniane 2 tys. stypendiów dotyczyć ma studentów nie tylko kierunków lekarskiego i lekarsko-dentystycznego, ale także: analityki medycznej, fizjoterapii i farmacji. Pieniądze mają zachęcić do podejmowania i kontynuowania studiów medycznych. Odrębny system wsparcia obejmie: pielęgniarki, położne i ratowników medycznych.
Stypendia dla przyszłych lekarzy i lekarzy dentystów będą przyznawane do czasu zakończenia Krajowego Programu Odbudowy i Zwiększenia Odporności, a więc do połowy 2026 r.
Zasady przyznawania stypendiów dla lekarzy i lekarzy dentystów:
Maksymalna miesięczna wysokość stypendium wynosić ma 3 tys. zł.
Stypendium będzie obejmowało okres 9 miesięcy roku akademickiego (od października do czerwca włącznie).
Stypendia będą przyznawane tylko na trzy lata studiów.
Zaplanowano dwie edycje przyznawania stypendiów:
- - w 2022 r. stypendium otrzyma 1 tys. osób (okres przyznawania stypendium to lata akademickie: 2022/23, 2023/24 i 2024/25);
- w 2023 r. stypendium otrzyma kolejne 1 tys. osób (okres przyznawania stypendium to lata akademickie: 2023/24, 2024/25 i 2025/26).
O stypendium może się ubiegać osoba rekrutująca się na I rok studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych w uczelni publicznej lub uczelni niepublicznej (i przyjęta na studia).
Kryterium otrzymania stypendium: największa liczba punktów uzyskana w trakcie procesu rekrutacji na dany kierunek studiów.
Stypendium będzie przyznawane określonemu procentowi najlepszych studentów w każdej uczelni.
Warunki, które musi wypełnić uczelnia
Uczelnia, student której może uzyskać dofinansowanie, musi spełnić łącznie cztery warunki:
- dokona rekrutacji na rok akademicki 2022/23 (wg stanu na 1 listopada 2022 r.) oraz na rok akademicki 2023/24 (wg stanu na 1 listopada 2023 r.) na wskazane kierunki studiów łącznie co najmniej 60 osób - Polaków oraz cudzoziemców, o których mowa w art. 324 ust. 2 ustawy z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;
- zgodnie ze Zintegrowanym Systemem Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on (według stanu na 31 grudnia 2021 r. i 31 grudnia 2022 r.) będzie kształciła co najmniej 200 studentów łącznie na wspomnianych kierunkach na studiach stacjonarnych - Polaków oraz cudzoziemców, o których mowa w art. 324 ust. 2 z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;
- nie jest postawiona w stan likwidacji;
- w latach 2019 - 2022 żaden kierunek studiów prowadzonych przez uczelnię nie został oceniony negatywnie w wyniku przeprowadzonej przez Polską Komisję Akredytacyjną, oceny jakości kształcenia.
Tylko uczelnie spełniające takie warunki mogą wnioskować do Ministerstwa Zdrowia o przyznanie stypendiów dla swoich studentów.
Ministerstwo Zdrowia określa jednolity dla wszystkich uczelni procent najlepszych studentów, którzy będą mogli otrzymać stypendium.

Czytaj więcej
Klinika. Bezprawne stosowanie nazwy. Niewykluczone karyRegulamin przyznawania stypendiów
Uczelnia będzie musiała sporządzić regulamin stypendiów, w którym określi m.in.:
- zasady wyłaniania stypendystów z uwzględnieniem
- - listy rankingowej przyjęć na studia,
- - równomiernego udziału procentowego przyznanych stypendiów na poszczególnych kierunkach oraz
- sposób wyłaniania najlepszych studentów na kolejnych latach (w celu uzupełnienia stypendiów powstałych w wyniku rezygnacji ze studiów, skreślenia z listy studentów lub uzyskania średniej studiów poniżej średniej 4.0 wśród studentów, którzy otrzymali stypendium na I roku studiów).
Uczelnia co kwartał będzie przekazywała do Ministerstwa Zdrowia zestawienie z liczbą studentów kwalifikujących się do przyznania stypendium.
Po zakończeniu I i II roku studiów nastąpi weryfikacja posiadania statusu studenta przez stypendystę oraz poziomu nauki studenta.
Stypendium nie będzie przyznawane w kolejnym roku studiów, jeśli student:
- zrezygnuje ze studiów,
- zostanie skreślony z listy studentów,
- uzyska średnią studiów poniżej średniej 4.0.
W takiej sytuacji uczelnia będzie mogła przyznać stypendium innemu studentowi na danym roku studiów, który będzie spełniał warunki (status studenta i średnia studiów).
Zasady przyznawania stypendiów na kolejnych latach muszą być określone w regulaminie stypendiów.
Student, który otrzyma stypendium, nie może jednocześnie otrzymać stypendium rektora.
System zachęt do podejmowania i kontynuowania studiów

Czytaj więcej
Sankcje widoczne u dentysty. Kilkukrotnie wyższe ceny
Czytaj więcej
Świadczenia stomatologiczne na NFZ. Czas na zmianę wycenDO POBRANIA
-
system_zachet_do_podejmowania_i_kontynuowania_studiow.pdf
317,91 KB Prezentacja PDF
Komentarze