PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

MEiN: higienistka stomatologiczna tylko średnio potrzebna

Autor: nieck • Źródło: en
08-02-2021, 09:03
MEiN: higienistka stomatologiczna tylko średnio potrzebna Asystentki i higienistki stomatologiczne są umiarkowanie potrzebne wg MEiN (fot. Pixabay)
Asystentka i higienistka stomatologiczna - prognoza zapotrzebowania według ministra edukacji i nauki.

Średni personel gabinetów stomatologicznych - asystentki i higienistki stomatologiczne - zostały uznane za zawody, na które jest obecnie umiarkowane zapotrzebowanie na rynku pracy.  Ponadto w całej Polsce, bez wyjątku, bardziej potrzebne są asystentki niż higienistki stomatologiczne - wynika z analizy Ministerstwa Edukacji i Nauki .

Zawód asystentki stomatologicznej na liście zawodów, na które jest umiarkowane zapotrzebowanie plasował się na 2-3 pozycji, zawsze za asystentem osoby niepełnosprawnej. 

Zawód higienistki stomatologicznej na pozycji 6-8 po floryście, fryzjerze, fotografie, czy drukarzu offsetowym. 

Niestety, ta ocena odzwierciedla też poziom wiedzy Polaków na temat znaczenia dla zdrowia jamy ustnej profesjonalnych zabiegów higienizacyjnych prowadzonych w gabinecie dentystycznym.

Prognoza Ministerstwa Edukacji i Nauki ma wskazać w jakim kierunku powinna kształtować się oferta szkolnictwa branżowego, by dobrze odpowiadała potrzebom rynku pracy. MEiN ogłasza prognozę w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Prognoza jest podzielona na część krajową i wojewódzką. Określa ułożone alfabetycznie zapotrzebowanie na pracowników w poszczególnych zawodach. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH