PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Masz projekt? Dofinansuj go

12-06-2013, 00:01
Masz projekt? Dofinansuj go (fot. PTWP)
Masz projekt? Dofinansuj go (fot. PTWP)
Trwa nabór do pilotażowego program BRIdge VC, którego celem jest zwiększenie skali komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych w Polsce. Mogą brać w nim udział także podmioty medyczne. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na wsparcie nowatorskich technologii przeznaczyło na ten cel 420 mln zł.

To pierwszy w Polsce instrument oferujący publiczno-prywatne wsparcie komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych z udziałem funduszy kapitałowych wysokiego ryzyka (venture capital). Finansowanie projektów ma się rozpoczynać już od realizacji wczesnych etapów projektów. - Założenie jest takie, aby poprzez współpracę polskich i zagranicznych podmiotów zwiększyć skalę komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych w Polsce mówi Paweł Murzyński, rzecznik NCBR.

Bez pomocy nie ma szans

- Zaproponowany mechanizm finansowania otwiera ścieżkę państwowych inwestycji w innowacyjne projekty. W przypadku sukcesu komercyjnego, do budżetu wrócą środki wydatkowane na projekt. Jednocześnie, zaangażowanie funduszy inwestycyjnych pozwoli na sprawniejszy transfer wyników do praktyki gospodarczej - wyjaśnia PAP prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor NCBR.

Dotychczas system komercjalizacji badań naukowych wysokiego ryzyka, zaproponowany w programie BRIdge VC, nie był dostępny w Polsce (nadal nie jest osiągalny w wielu krajach Europy). - Ten program to pionierskie przedsięwzięcie i przykład innowacyjnego myślenia w administracji publicznej uważa prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Kto skorzysta

Do konkursu na partnerów biznesowych zgłosiło się ponad 30 funduszy inwestycyjnych i firm doradczych, w tym 5 funduszy globalnych. Spośród nadesłanych ofert NCBR negocjuje z 4 podmiotami:

1. Oferta inwestycyjna nauki przyrodnicze, nauki medyczne, nauki o zdrowiu Adiuvo Sp. z o.o. - fundusz polski wraz z funduszem globalnym BRAN Investments;

2. Oferta inwestycyjna nauki inżynieryjne i techniczne Investin Sp. z o.o.  - fundusz polski wraz z funduszem globalnym Pitango Venture Partners;

3. Oferta doradcza nauki przyrodnicze, nauki medyczne, nauki o zdrowiu LifeScience Business Consulting Sp z o.o.;

4. Oferta doradcza nauki inżynieryjne i techniczne PriceWaterhouseCoopers Sp. z o.o.

Jak informuje rzecznik NCBR z każdą parą funduszy inwestycyjnych podpisane zostanie porozumienie na wspólną realizację BRIdge VC, o wartości 210 mln zł, z czego 110 mln zł przeznaczy NCBR, natomiast 100 mln zł zapewnią fundusze. - Środki te przeznaczone zostaną na finansowanie inwestycji w projektach z sektora B+R. Łączna wartość programu BRIdge VC wyniesie 420 mln zł wyjaśnia Paweł Murzyński.

Szczegółowe informacje o programie dostępne są pod adresem: http://bridge.gov.pl/programy/bridge-vc/

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   BRIdge VC   Finanse  

POLECAMY W SERWISACH