infoDENT24.pl: Jest Pani jedyną kandydatką na stanowisko Sekretarza Generalnego PTSS. Potencjalnych rywali odstraszyła liczba obowiązków związanych z tą funkcją, a może coś innego?

Magdalena Bednarz: Trudne pytanie. Tak naprawdę ciężko stwierdzić, co zdecydowało o tym, że tylko ja złożyłam kandydaturę. Postanowiłam ubiegać się o stanowisko Sekretarza Generalnego, aby reprezentować Oddział Zabrze i wnieść cząstkę „śląskiej energii" do Zarządu Głównego. Sprawowanie tej funkcji wiąże się z wieloma obowiązkami, jednak moim zdaniem ta kwestia nie stanowi istotnego problemu. W pracy Zarządu chodzi raczej o zgrany zespół ludzi chcących zrobić coś wspólnie, niż o piastowanie danej funkcji. Oczywiście każdy za coś odpowiada (prezydent, zastępca, skarbnik itd.) jednak główna idea to współpraca. W mojej ocenie umiejętności, które posiadam będzie można wyeksponować i dobrze wykorzystać właśnie na tym stanowisku, ponieważ sekretarz jest łącznikiem, a zarazem aniołem stróżem w organizacji.

infoDENT24.pl: Czym dokładnie zajmuje się sekretarz Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii?

Magdalena Bednarz: Sekretarz jest pośrednikiem pomiędzy wszystkimi funkcjami, musi współpracować zarówno z prezydentem, jak i skarbnikiem czy NEO. Jest odpowiedzialny za formalne dokumentowanie działań Towarzystwa. Sprowadza się to do pisania sprawozdań z posiedzeń ZG i konferencji oraz po części do prowadzenia różnych form promocji PTSS. Do kompetencji Sekretarza Generalnego należy również administracja i koordynacja działania zarządu; kreowanie nowych koncepcji i strategii; pośrednictwo pomiędzy wszystkimi oddziałami PTSS, a także nadzór nad przestrzeganiem zasad określonych w statucie.

infoDENT24pl: Skąd pomysł i decyzja kandydowania?

Magdalena Bednarz: Decydując o składaniu kandydatury do Zarządu Głównego miałam szereg obaw czy na pewno sobie poradzę, czy mam wystarczające doświadczenie. Ostatecznie stwierdziłam, że to już ten czas, aby znów po czterech latach Zabrze miało swojego reprezentanta w zarządzie. Marcin Wilczek pełnił funkcję sekretarza generalnego w Zarządzie Głównym w roku akademickim 2010/11. Można powiedzieć, że poniekąd podążam szlakiem wytyczonym przez Marcina. Sadzę, że obecność w Zarządzie Głównym przedstawicieli różnych oddziałów PTSS usprawni przepływ informacji i wpłynie pozytywnie na rozwój PTSS. Dodam jeszcze, że mam w moim oddziale świetnych ludzi - z pasją i zaangażowaniem, którzy wykonują swoje zadania naprawdę profesjonalnie. Praca z takim osobami to sama przyjemności. Ich wskazówki, również pomogły mi w podjęciu decyzji o zgłoszeniu kandydatury.

infoDENT24.pl: Na co dzień szefuje Pani zabrzańskiemu oddziałowi PTSS? Czy to doświadczenie może przełożyć się na efektywność pracy dla ZG?

Magdalena Bednarz: Obecnie Zarząd Główny wykazuję się dużą efektywnością pracy i dobrą administracją, mam nadzieję, że praktyka, którą zebrałam podczas pracy na szczeblu regionalnym przyczyni się do usprawnienia funkcjonowania ZG. Na pewno będę potrzebowała trochę czasu, żeby się wdrożyć w nowa strukturę. Wiem jednak, że dzięki doświadczeniu, zdobytemu w czasie kadencji wiceprezesa, a następnie prezesa Oddziału w Zabrzu zyskałam kompetencje do pracy na wyższym poziomie. Sądzę, że moje umiejętności pozwalają na podjęcie nowych wyzwań i obowiązków.

infoDENT24.pl: Czy ma Pani autorskie pomysły, do których w najbliższej kadencji będzie chciała przekonać pozostałych członków Zarządu?

Magdalena Bednarz: Pomysłów mam wiele, ale rok to za mało czasu na realizacje wszystkich z nich. Na pewno przedstawię moje podstawowe koncepcje pozostałym członkom Zarządu, ale raczej na zasadzie propozycji. Nie będę usilnie naciskać i przekonywać innych do swoich idei. Biorę również pod uwagę fakt, że w praktyce wiele ciekawych, autorskich inicjatyw może okazać niemożliwych od wykonania w najbliższym czasie.

infoDENT24.pl: Co Pani zdaniem powinno być dla PTSS priorytetowym celem na najbliższe miesiące?

Magdalena Bednarz: Sadzę, że najważniejsze cele na najbliższe miesiące zostaną ustalone wspólnie podczas pierwszego posiedzenia Zarządu Głównego. Moim zdaniem warto postawić na integrację oddziałów i stworzenie szerszego asortymentu kursów dla członków PTSSu.

infoDENT24.pl: Dlaczego stomatologia? Co zdecydowało o wyborze takiej drogi?

Magdalena Bednarz: Tak po krótce, od zawsze chciałam zostać stomatologiem. Zamiłowanie do oglądania zębów mam od dzieciństwa. Lubiłam uczyć się przyrody, rysować kwiatki, a zawodem łączącym sztukę i medycynę jest stomatologia (śmiech). Pełniejsza wersja jest dłuższa. Pewnie to zabrzmi zabawnie, ale ktoś mi kiedyś wywróżył ten zawód i mam nadzieję, że ta wróżba się spełni. Będąc w szkole podstawowej po wizycie u pana doktora usłyszałam następującą przepowiednie: „Ty też kiedyś będziesz dentystą." Dostałam nagrodę i zapomniałam o całym incydencie. Jednak przepowiednia nie zapomniała o mnie! W gimnazjum na lekcji WOSu dostaliśmy prace domową, która polegała na opisaniu ścieżki kariery do zawodu marzeń. Nie znając szczegółów wybranych profesji, opisałam dwie drogi - architektura i stomatologia. Później przeznaczenie zrobiło swoje i jestem studentką kierunku lekarsko-dentystycznego. Teraz muszę stwierdzić, że decyzje podjęte w całej mojej młodzieńczej nieświadomości, okazały się doskonałe.

infoDENT24.pl: Co zajmuje Panią poza stomatologią?

Magdalena Bednarz: Szukam czegoś, co pozwoli mi na oderwanie się od codzienności i będzie dobrym sposobem na odreagowanie po zajęciach. Bardzo lubię uczestniczyć w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych. Odnajduję też wiele przyjemności w aktywności fizycznej. Do moich ulubionych dziedzin należy jazda na rowerze, pływanie oraz zajęcia fitness. Podoba mi się squash, crosfit i zumba. Być może w przyszłości uzyskam dyplom nie tylko lekarza stomatologa, ale również instruktora hatha jogi.

Od dłuższego czasu jestem zainteresowana kulturystyką. Wejście w ten świat i poznanie tego sportu bliżej, zmienia perspektywę. Człowiek przekonuje się, że kulturyści i fitnesski to nie tylko dobrze wyrzeźbione sylwetki, ale też zmęczenie, ciężka praca i walka z samym sobą. Trening na siłowni daje mi pozytywne nastawienie, entuzjazm i energię oraz eliminuje wszelkie wątpliwości i negatywne myśli, a to bardzo pomaga w codziennym życiu.