PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Lublin: Co się działo w czasie otwarcia UCS

Autor: nieck • Źródło: en
23-09-2020, 13:03
Lublin: Co się działo w czasie otwarcia UCS Otwarcie Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego w Lublinie (fot. UM w Lublinie)
O stomatologii XXI wieku mówiło się podczas uroczystego otwarcia Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii w Lublinie. Miejsca pracy i nauki dla kolejnych roczników studentów Wydziału Lekarsko-Dentystycznego.

Podczas uroczystości otwarcia UCS, która miała miejsce 22 września br., rektor UM w Lublinie prof. dr hab. Wojciech Załuska podziękował wszystkim, którzy wnieśli swoje działania i trud w powstanie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. 

- Ten nowoczesny obiekt jest naszą dumą i będzie służyć pacjentom oraz studentom Uniwersytetu – powiedział.

Lubelska stomatologia w pigułce 
Historię wydziału przedstawiła prof. dr hab. Renata Chałas, Dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego. - Dzisiejszy dzień to ważna i podniosła chwila. Ważna ze względu na studentów, którzy już za chwilę rozpoczną rok akademicki. To tutaj będą spędzać swój czas na praktycznej nauce zawodu, będą prowadzić badania naukowe w ramach studenckich kół naukowych, będą poznawać nowoczesne techniki diagnostyki i leczenia pacjentów. (...) Równie ważna jest to chwila dla nauczycieli, którzy znajdą tu możliwości rozwoju zawodowego i naukowego – mówiła. 47 lat czekała lubelska akademicka stomatologia na tę przełomową chwilę. Nasze marzenie się spełniło – mamy budynek na miarę XXI wieku – podkreśliła prof. Renata Chałas.

 

Stomatologia XXI wieku

Uniwersyteckie Centrum Stomatologii będzie pełnić funkcję dydaktyczną, kliniczną i usługową oraz służyć pełnemu zachowaniu i rozszerzeniu funkcji dotychczasowych budynków zlokalizowanych przy ul. Karmelickiej 7 i ul. Lubartowskiej 58.

W nowym budynku znajdują się: wielofunkcyjna sala wykładowa dla 120 osób, sale seminaryjne, sale ćwiczeń oraz sale dydaktyczno-przedkliniczne w obrębie poszczególnych Katedr i Zakładów. Dostępne są także gabinety stomatologiczne dla leczenia standardowego oraz specjalistycznego wraz z salą do zabiegów w znieczuleniu ogólnym. 

W  obiekcie funkcjonują:

Zakład Rentgenodiagnostyki Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej,
Zakład Stomatologii Wieku Rozwojowego,
Katedra i Zakład Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją,
Zakład Protetyki Stomatologicznej,
Zakład Medycyny Jamy Ustnej,
Katedra i Zakład Ortopedii Szczękowej,
Zakład Zaburzeń Czynnościowych Narządu Żucia,
Katedra i Zakład Periodontologii,
Katedra i Zakład Chirurgii Stomatologicznej z salą zabiegową,
Katedra Stomatologii Zintegrowanej
a także Administracja Centrum oraz pomieszczania wspólnej obsługi technicznej np. sterylizacja centralna.
 

Wartość całej inwestycji łącznie z wyposażeniem medycznym i biurowym wynosi 56 mln zł. Inwestycja została zrealizowana przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia w postaci dotacji celowej w wysokości 30 mln zł.

Więcej: umlub.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
UM Lublin  

POLECAMY W SERWISACH