PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Lekarz w kryzysie. Psychologiczny program wsparcia

Autor: nieck • Źródło: en
16-06-2022, 16:19
Lekarz w kryzysie. Psychologiczny program wsparcia Program wsparcia psychologicznego lekarzy i lekarzy dentystów. Fot. AdobeStock
W lipcu rusza grupa wsparcia dla lekarzy i lekarzy dentystów. Inicjatorem działania jest Wielkopolska Izba Lekarska we współpracy z Komisją ds. Młodych Lekarzy oraz Pracownią Motywacji i Zmian. 

  • Niezwykle potrzebny program wsparcia psychologicznego dla lekarzy i lekarzy dentystów jest organizowany przez Komisję ds. Młodych Lekarzy Wielkopolskiej Izby Lekarskiej we współpracy z Pracownią Motywacji i Zmian
  • Grupa będzie się spotykać w każdy drugi i czwarty czwartek miesiąca w godzinach wieczornych w siedzibie Pracowni Motywacji i Zmian przy ul. Wspólnej 27 w Poznaniu
  • Początek działania grupy wsparcia dla młodych lekarzy już w lipcu

Koszty emocjonalne zawodu. Mogą być za wysokie

Niezwykle potrzebny program wsparcia psychologicznego dla lekarzy i lekarzy dentystów jest organizowany przez Komisję ds. Młodych Lekarzy Wielkopolskiej Izby Lekarskiej we współpracy z Pracownią Motywacji i Zmian. Pierwsze spotkania odbędą się już w lipcu.

Zawód lekarza jest zawodem szczególnie trudnym i mocno obciążającym, wymaga wzięcia na siebie odpowiedzialności za ludzkie życie, zdrowie. Każdy, kto zawodowo pomaga innym ludziom, ponosi koszty emocjonalne i z czasem u każdego mogą się pojawić odczucia wypalenia zawodowego czy objawy wtórnego stresu traumatycznego, które mogą destrukcyjnie wpływać na lekarza ale też na jego bliskich i relacje w pracy.

Odbudować poczucie satysfakcji z zawodu lekarza

 Minął czas pandemii, będącej ogromnym wyzwaniem i dodatkowym obciążeniem psychicznym, którego skutki nadal trwają. Rozmowa o tym może przynieść ulgę i pomysły na pożyteczne zmiany w życiu, a wsparcie innych osób w podobnej sytuacji i towarzyszących terapeutów może pomóc odbudować satysfakcję z pomagania.

Czego można się spodziewać po spotkaniu w grupie wsparcia:

  • pogłębionej, spokojnej rozmowy o doświadczeniach, przeżyciach i przemyśleniach,
  • relacji innych lekarzy o tym, co myślą i przeżywają oraz jak sobie z tym radzą,
  • zrozumienia ze strony innych osób
  • rozmowy o tym co ważne.

Grupa nie ma ustalonych tematów, które będą poruszane. Nie ma również obowiązku zabierania głosu.

Grupę wsparcia prowadzą

  • Grzegorz Mikołajczak – czynny zawodowo lekarz anestezjolog, psychoterapeuta pracujący w modalności systemowej, pracuje z osobami dorosłymi, parami i rodzinami.
  • Estera Czachor – psycholog, psychoterapeuta w trakcie procesu certyfikacji, specjalista psychoterapii uzależnień, pracuje z dorosłymi i młodzieżą.

Termin spotkań:  każdy drugi i czwarty czwartek miesiąca w godzinach wieczornych
Miejsce: siedziba Pracowni Motywacji i Zmian przy ul. Wspólnej 27 w Poznaniu.

Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH