PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

„Leczymy mleczaki!”

Autor: miro • Źródło: ms
12-08-2019, 11:28
„Leczymy mleczaki!” Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
PTS przedstawia 6 podstawowych zasad, o których powinni pamiętać rodzice oraz opiekunowie, pragnący ograniczyć możliwość wystąpienia próchnicy wczesnego dzieciństwa u swoich pociech.

Materiał powstał w ramach projektu „Leczymy mleczaki!”.

1. Opóźniamy zasiedlanie jamy ustnej dziecka przez bakterie
Bakterie próchnicotwórcze pojawiają się w jamie ustnej dziecka wraz w pierwszymi zębami. Nie biorą się znikąd – najczęściej przenoszone są przez najbliższych, którzy zapominają o własnym zdrowiu jamy ustnej oraz elementarnych zasadach higieny. Dzieci – nawet tych najbardziej kochanych – nie całujemy w usta, nie oblizujemy ich sztućców oraz smoczków!

2. Wyrzynające się zęby, to już zęby!
Choć są małe i nie przypominają dorosłych, zęby mleczne, nawet te dopiero wyrzynające się to już zęby i trzeba o nie dbać. Rodzice powinni pamiętać o:
- oczyszczaniu zębów po karmieniu przed snem i w nocy,
- stopniowym ograniczaniu karmienia piersią (i butelką) bezpośrednio przed snem i w nocy,- przyzwyczajaniu dziecka do zaspokajania pragnienia w nocy wodą,
- wprowadzanie pokarmów coraz mniej rozdrabnianych wraz z pojawianiem się zębów.

3. Cukier szkodzi mleczakom
Maluchy są wystarczająco słodkie, nie trzeba ich dosładzać. Rodzice oraz opiekunowie powinni unikać dodawania cukru do pokarmów i napojów podawanych dziecku, zwłaszcza w pierwszych dwóch latach życia.

4. Warzywa zamiast soków
Najlepsza dla zdrowia, szczególnie młodego człowieka jest woda. Doskonale wiemy, że raz zasmakowany przez dziecko soczek, będzie przez niego wymuszany w przyszłości wielokrotnie. Starajmy się jednak ograniczać częstość podawania dziecku soków owocowych na korzyść warzyw i świeżych owoców.

5. Zęby myjemy pastą
Dla zachowania zdrowia zębów mlecznych zalecane jest stosowanie pasty do zębów z fluorem podczas szczotkowania zębów dziecka. 

6. Do dentysty już w 6 miesiącu życia
Istotnym elementem zapobiegania próchnicy są regularne wizyty kontrolne dziecka w gabinecie stomatologicznym. Pierwsza wizyta powinna się odbyć między 6. a 12. miesiącem życia dziecka. Pojawienie się dziecka w gabinecie pozwala lekarzowi podjąć decyzję o zasadności wykonywania niezbędnych zabiegów profilaktycznych.

Więcej: Leczymy mleczaki

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
PTS   stomatologia dziecięca   zęby mleczne  

POLECAMY W SERWISACH